Výzvy a dilemata umělého masa

Tématu umělého masa, ze kterého byl nedávno představen v Londýně za velkého zájmu veřejnosti a médií první hamburger, se věnujeme poměrně často. Je to nepochybně směr, který by mohl, pokud bude další vývoj úspěšný, významně přispět k zániku velkochovů a jatek a omezil tak utrpení zvířat . Na druhé straně je i z diskuzí na různých vegan webech jasné, že se jedná o téma vzbuzující hodně rozporuplných názorů a dilemat. Zajímavý příspěvek do této debaty přineslo aktuální vydání týdeníku Respekt, kde se mu věnuje autor Martin Uhlíř. Z článku vybíráme pár nejzajímavějších tezí a budeme rádi, když nám na našem FB profilu napíšete vaše názory na toto pro vegany poměrně kontroverzní téma.

 

 

Pro spoustu veganů a vegetariánů bude zřejmě i v budoucnu tofu steak lákavější, než steak z umělého masa 

 

 

"Umělé maso není nikterak nový nápad. Už Winston Churchill v roce 1931 napsal, že je směšné zabíjet celé zvíře jenom proto, abychom snědli jeho malou část a vyzval vědce, aby našli řešení."

 

"Kmenové buňky, ze kterých se umělé maso vyrábí, lze z kravského těla odebrat biopsií, není tedy nutné zvíře zabíjet. Mají obrovský potenciál se množit, takže z jediné krávy nebo prasete může vzniknout obrovské množství potravy. Nedávno zveřejněná studie prokázala, že výroba masa "v továrně" by mohla být daleko šetrnější k životnímu prostředí, než jeho získávání se zvířat: prokukovala by méně skleníkových plynů, nevyžadovala prakticky žádnou půdu, spotřebovala by minimální množství vody a výhodná by byla i z hlediska vynaložené energie."

 

"Kmenové buňky se nemohou ale množit donekonečna, takže pro výrobu hovězího bude stále potřeba určité množství krav. Skalní vegany nová metoda e konzumaci masa nejspíš nepřesvědčí. Bude však snažší zvířatům zajistit důstojný život, chov ve velkém kvůli masu už nebude potřeba."

 

Na otázku, zda nizozemný vědec a autor projektu Mark Post cílí s umělým masem na vegetariány, odpovídá překvapivě: "Měli by vegetariány zůstat. To je pro životní prostředí ještě lepší." 

 

"Klasické maso nemůže dobudoucna zůstat tak levné jako nyní, kdy ho vlády uměle podporují a dotují. V roce 2050 bude na zemi 9 miliard obyvatel a lidé z třetího světa budou spolu se svým bohatnutím chtít konzumovat také tolik masa, jak lidé na západní polokouli. Neobjeví-li se nějaké převratné technické řešení, stane se maso nedostatkovým a drahým zbožím produkovaným za cenu neudržitelného tlaku na ekosystémy planety." 

 

 

 

"Otázka nezní, zda bychom měli přijít s alternativami k masu a k chovu dobytka pro maso. Otázkou je pouze to, které alternativy zvolíme a jak rychle se je podaří zavést," uzavírá nizozemský vědec.

 

Celý článek najdete v tištěné verzi týdeníku Respekt.  

Zpět na Novinky