Výživové tipy neporaženého MMA fightera, vegana Mateusze Sinskiho

Mateusz Sinski je polský profi MMA zápasník (zápasí kromě MMA v BJJ nebo graplingu), kterého čeká zanedlouho boj o mistrovký pás proti Danielovi Rutkowskimu. A zde si můžete přečíst pár zajímavých výživových tipů Mateusze k jídelníčku před nebo po tréninku, které zveřejnil na webu Stragan Zdrowia: "Neustále se setkávám s otázkami, jak můžu v takhle náročném sportě mít dva až tři tréninky denně, když nejím maso - kde beru sílu, když nejím ani vejce a že bez živočných bíkovin to přece nejde… Na vše odpovídám v klidu, protože vím, že je spousta předsudků a vegané, co dělají profesionálně jeden z nejnáročnějších sportů, jako je MMA, můžou být výborným příkladem ostatním. Tady je tedy pár mých tipů před a po tréninku. 

Před tréninkem dbám na to, aby mi jídlo dodalo energii, která se bude uvolňovat postupně během celého tréninku. Moje předtréninkové  jídlo tak zahrnuje často ovesné vločky, pohanku, sušené ovoce, ořechy i čerstvé ovoce. Jedním z mých nejoblíbenějších jídel jsou tzv Power koule. Ty obsahují 50 g ovesných, žitných nebo pohankových vloček, 50 g mandlí, 30 g sušených brusinek, 1 banán, několik datlí, lžíci skořice a 20 g kokosových lupínků. Tyto ingredience smícháme dohromady a vyrobíme koule, které dáme chladit do lednice. Můžeme samozřejmě různě obmněňovat, místo mandlí jdou použít jiné ořechy, výborný doplněk jsou také slunečnicová nebo dýňová semínka. Perfektně se hodí i hrozinky, sušené meruňky, amarant, kakao, maliny, jahody… jediným omezením tohoto jídla je vlastní fantazie. :-) 

 

 

 

Jídlo po cvičení je stejně důležité, jako to před cvičením. Musím rychle doplnit ztracenou energii a musí pomoci v regeneraci. Za sebe mohu doporučit například koktejl s chia semínky. Na něj je třeba:

30 g chia semínek

1 banán

2 pomeranče 

300 ml vody.

Vše dáme do mixéru a umixujeme. Pokud budeme vědět, že je doba do hlavního večerního jídla delší, můžeme ještě přidat i například veganský protein." 

Další tipy na tréninkový jídelníček najdete na našem webu v sekci výživa

Zpět na Novinky