Vliv rostlinné stravy na zdraví podle předního specialisty Dr. Campbella

Doktor T. Colin Campbell je jedním z předních amerických biochemiků a lékařů se specializací na výživu - je autorem více než 300 výzkumných prací a několika knih s touto tématikou. Sám se stravuje již desítky let vegansky a nedávno oslavil své 80té narozeniny. Stále přednáší na několika prestižních amerických univerzitách, podílí se na dalších výzkumech v oblasti lékařství a píše články do odborných i populárních médií. Některé zajímavé informace z jeho nedávného článku pro Huffington Post najdete zde:

 

"Máme nyní k dispozici obrovské množství důkazů, které dokládájí, že jídla na rostlinné bázi mají hluboce pozitivní efekt na naše zdraví a působí i jako podpora léčby mnoha chorob, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, ale nádorová onemocnění. Naopak vliv většího množství živočišných potravin, včetně například mléka i z domácích farem, je negativní."

 

"Nejsem příznivce konspiračních teorií, nicméně v oblasti zdravotnictví a výživy existují obrovské informační bloky. Obecně dostupné informace vycházejí často z obrovských potravinářských firem, které nemají zájem cokoli měnit a řídí se zejména prospěchem svých akcionářů."

 

"Stojíme před obrovskými problémy a výzvami a přitom náš výběr potravin je může z velké části ovlivnit. Od nákladů na zdravotní péči, přes zhoršování životního prostředí až neetické chování vůči jiným tvorům. Přitom málokteré z témat je osobnější a dotýká se víc našich konkrétních rozhodnutí, než oblast potravin, které konzumujeme. Například náboženství, sex, částečně i politika jsou takto osobní témata a výběr potravin a jeho vliv na zdraví i okolní svět si zaslouží stejné místo, pozornost i přemýšlení." 

 

Pod vlivem výzkůmu doktora Cambella změnil po několika závažných srdečních příhodách a problémech s nadváhou svůj jídelníček směřem k rostlinným zdrojům například bývalý americký prezident Bill Clinton. O tom, jaký vliv na něj několik let veganské stravy má, se můžete dočíst například zde.

 

 

Zpět na Novinky