Vliv kreatinu na nárůst svalové hmoty u veganů a vegetariánů

O kreatinu se říká, že je nejspolehlivějším z potravních doplňků, které opravdu rychle, bezpečně a hlavně viditelně pomohou pozitivně změnit postavu. A pokud to u někoho platí dvojnásob, jsou to lidé, kteří se stravují bez masa. Podle odborných studií i zkušeností vege sportovců jsou jeho účinky na všechny, jejichž jídelníček neobsahuje živočišné potraviny, opravdu enormní.

 

 

 

Kreatin okamžitě od svého rozšíření v devadesátých letech způsobil velký ohlas díky své podpoře silového výkonu a nárůstu svalové hmoty, který se projeví při jeho užívání velice rychle - již v řádu dnů. Velice vyhledávaný je tento potravinový doplněk u různých dynamických a silových disciplín (sprinty, posilování, bojové sporty), kde má prokazatelný vliv na výkonnost a i objem svalstva. Podle posledních studií je například nárůst síly při užívání kreatinu kolem 15ti procent a nárůst svalové hmoty je v rovině kolem 7 procent stávající tělesné váhy (pro 80ti kilového sportovce tedy cca 5 kg). Časté námitky proti kreatinu dříve uváděly, že se jedná zejména o vodu, kterou kreatin ve svalech pomáhá zadržovat a tím zvyšuje jejich objem, nicméně podle studie například magazínu Nutriton jsou tyto obavy nepodložené. To doplňuje například studie Baylor Univerzity v USA, která uvádí: "Suplementace kreatinem vedla ke zvýšení hustoty svalů i obsahu bílkovin ve všech typech svalových vláken." 

 

 

Kreatin se ve stopových množstvích dostává do těla většinou z masa (plus si ho naše tělo vytváří samo). A právě díky tomu, že vegetariáni a vegani maso nekonzumují, je jeho obsah v jejich tělech nižší. Pokud zvolí suplementaci kreatinem, výsledky jsou tedy ještě výraznější, než u konvenčně se stravujících sportovců; záleží přitom samozřejmě i na metabolismu a schopnosti kreatin zracovávat a využívat, která je u každého jiná (o genetických dispozicích a tréninku ani nemluvě), ale obecně platí, že čím déle se člověk stravuje bez masa, tím markantnější na něj má kreatin vliv. Pro dlouholeté vegetariány a vegany tak není problém nabrat i v první fázi kreatinové suplementace (5 - 7 dnů se kreatinu užívá kolem 20ti gramů, poté v udržovací fázi 5 gramů) několik kilogramů svalů. Samozřejmě je vhodné tomu uzpůsobit i trénink, který by měl být co nejvíce silový a nezanedbávat ani odpočinek a samozřejmě na bílkoviny bohatou stravu. Každopádně pokud chcete poměrně rychle nabrat svalovou hmotu a zvýšit svoji sportovní výkonnost, tak z legálně vyráběných a prodávaných suplementů byste jen těžko hledali vhodnější přípravek.

 

 

Co se týče výroby kreatinu, z etického hlediska je pro vegany příznivé, že se průmyslově stejně jako například taurin vyrábí skoro výhradně synteticky. Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu o jeho původu, doporučujeme zvolit výrobek s certifikátem nebo jasnou informací, že je určen i pro vegetariány a vegany. Kreatin s tímto označením vyrábí například firma Reflex (vyrábí i čistě veganský protein), kde je navíc garance, že je vyroben stoprocentně z obnovitelných zdrojů a prodává se v recyklovaných obalech. K dostání je tento tento kreatin v našem e-shopu , popřípadě i u většiny jiných fitness a sportovních shopů. 

 

 

 

 

Užívání kreatinu samozřejmě není samospasitelné a velice důležité je v době jeho suplementace věnovat dostatečnou pozornost tréninku. Pro nárust svalové hmoty je optimální zařadit těžké cviky s maximálními váhami a nízkými počty opakování. Dobu odpočinku mezi jednotlivými sériemi můžete nechat delší. Dostatek prostoru pak věnujte i regeneraci a samozřejmě stravě bohaté na různé zdroje rostlinných bílkovin (více info zde ), popřípadě můžete doplnit ještě o veganský protein. 

A jako závěrečnou inspiraci k tréninku přidáváme pár fotek veganských bodybuilderů a bodybuilderek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zpět na Novinky