Veřejná ochutnávka prvního in-vitro hamburgeru

Datum 5.8. si zapište do diáře – profesor fyziologie Mark Post z Maastrichtské university ten den představí v Londýně prní oficiální in- vitro (uměle připravený) hamburger vyrobený z buněk masa skotu.

 

Při jeho připravování, kuchyňském zpracování i ochutnávce bude profesor zároveň vysvětlovat technologii výroby. Ačkoli v současnosti je cena tohoto jídla velmi vysoká – hamburger přišel na neuvěřitelných 325 000 dolarů , profesor očekává rychlé snižování ceny v blízké budoucnosti: “Tento proces lze postupně uskutečňovat vice a vice efektivně a pak není důvod, aby maso bylo drahé.”, řekl profesor Post v rozhovoru pro The New York Times. Toto snížení nákladů spatřuje zejména v nahrazení potřebných živočišných látek, které pro výrobu používá, látkami jiného původu

Celý rozhovor, kde jsou mimo jiné také uváděny důvody, proč se výrobou umělého masa zabývá v poslední době tolik subjektů – výrazné negativní dopady chovů hospodářských zvířat na životní prostředí, najdete zde.

 

V článku najdete i zajímavé video, které začíná debatou nad tím, zda je klasické maso vražda – či ne :)  také nad otázkami welfare a tím, že hlavním důvodem pro výrobu umělého masa je zastavení zabíjení zvířat.

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky