Veganství mi dává svobodu, říká německý top MMA fighter Andreas Kraniotakes

Andreas Kraniotakes přezdívaný Big Daddy (Velký táta) patří k nejlepším německým MMA zápasíkům v supertěžké váze - v oktagonu se postavil například bývalému UFC šampionovi Andrei Arlovskemu a drží titul německého MMA šampiona. Objevil se relativně nedávno i u nás, když si poradil v prvním kole s českým fighterem Lubošem Raušerem. Andreas je dalším z výborných zápasníků, který se rozhodl pro veganský životní styl. A tady najdete úryvky z jeho rozhovoru pro web Deutchland ist Vegan, kde vysvětluje, co ho k tomu rozhodnutí vedlo:

 

 

 

“Vždy jsme hledal optimální jídelníček, který by měl co nejlepší vliv na můj sportovní výkon. Zároveň jsem i hodně přemýšlel o jídle z komplexnějšího hlediska a postupně se mi to spojilo dohromady do veganského životního stylu. Díky rostlinným potravinám u sebě vnímám mnohem rychlejší regenaraci a zároveň mohu být v souladu se svou morálkou.”

 

 

“Jednou se mi dostalo do rukou zachráněné mládě veverky, která vypadlo z hnízda. Postarali jsme se o něj a já si během toho jasně uvědomoval, že takové malé a zdánlivě hloupé zvíře má už osobnost, je vnímavé a jak se snaží komunikovat. Otevřelo mi oči abych si uvědomil, jak vnímavá musí být jiná zvířata, jako jsou třeba prasata nebo krávy, která zabíjíme a zavíráme ve velkochovech,. Proč bychom je měli jíst, pokud to není opravdu nezbytné? A že maso opravdu nepotřebujeme se přesvědčuji každý den na tréninku - cítím se bez něj lépe, mám rychlejší regeneraci, můžu trénovat tvrději a intenzivněji.”

 

 

 

“Stále více fighterů ukazuje, že se můžeme osvobodit od mnoha stereotypů, které nás dříve spoutávaly. Nejen v tom, co jíme, tedy že konzumace masa není už dávno projev mužnosti, ale i třeba v stereotypech k mužským a ženským rolím. Pro mě je úplně normální doma vařit, prát a dělat další práce, na dříve nezapadly do “mužského obrazu”. Moje žena intenzivně pracuje, já trénuji a mám doma doma víc volného času, tak je pro mě přirozené dělat věci, které dřív hodně mužů dělat nechtělo, protože to nebylo dost “mužské”. Jsem rád, že je hodně lidí, kteří toto zakořeněné myšlení mění, hledají nové cesty a ukazují, že mužnost v sobě hlavně zahrnuje svobodu v tom co děláme a chceme dělat; i když jsou to věci dřív vnímané jako “ženské”.”


Zpět na Novinky