Veganství a rostlinné zdroje

Velice oblíbeným argumentem některých militantnějších jedlíků masa bývá, že vegané jsou "vrahové rostlinek." Bylo by sice asi značně naivní se domnívat, že lidem zabíjejícím kvůli svým chuťovým preferencím zvířata (resp. platícím někomu za to, že zvíře zabije) by nějak víc záleželo na blahu rostlin, nicméně kdyby někdo tento argument myslel přece jen vážně, zde je k němu pár zajímavých informací:  

 

- Člověk, který konzumuje maso, spotřebuje za svůj život mnohonásobně více rostlin, než i ten nejmlsnější vegan. Na výkrm tzv hospodářských zvířat a jejich růst do jateční hmotnosti je totiž třeba ohromné množství rostliných zdrojů. Z deseti kilogramů rostlinných bílkovin je ve výsledku jen kolem kilogramu živočišných - zbytek padne na růst zvířat, jejich běžné metabolické procesy apod. 

 

- Pokud byl lidé spotřebovávali rostliné zdroje přímo, předešlo by se obrovským energetickým ztrátám; spotřeba zdrojů by byla mnohonásobně menší, stejně jako potřeba zemědělské půdy pro pěstování plodin. Plocha potřebná k uživení jednoho konvenčně se stravujícího člověka uživí desítky veganů. 

 

 

- Přibližně 70 procent rostlinných bílkovin, které slouží k výkrmu hospodářských zvířat, se musí do Evropy dovážet. Nejčastěji z Jižní Ameriky, z ohromných plantáží např. se sójou, kvůli kterým dochází rozsáhlému odlesňování. Tato sója nemíří navzdory mnoha mylným představám do obchodů se zdravou výživou, ale do evropských velkochovů jako nejlevnější zdroj bílkovin pro hospodářská zvířata. "Evropa dokáže nasytit své obyvatele, ale nedokáže nasytit svá hospodářská zvířata," uvádí se dokonce v jedné z enviromentálních analýz Evropského parlamentu

 

Až tedy zase uslyšíte někoho, kdo pohoršeně prohlašuje, že vegané přece místo zvířatům ubližují rostlinkám, zkuste protentokrát přeskočit vysvětlování o absenci centrálního nervového systému, díky kterému rostliny podle současných vědeckých poznatků na rozdíl od lidí nebo zvířat nevnímají  bolest, ale doporučte mu, ať, pokud mu na rostlinách opravdu záleží, přestane v první řadě konzumovat hospodářská zvířata; ušetří tím totiž rostlin obrovské množství. 

 

Děkujeme všem, kterým nejen v této oblasti nestačí jen povrchní proklamace, ale hledají vlastní odpovědi a cesty. 

 

 

Zpět na Novinky