Vegan Fighter - už jsou nás tři tisíce

Protože jsme se právě přehoupli přes hranici třech tisíc fanoušků našeho projektu na Facebooku, rádi bychom vám poděkovali za přízeň a všechny reakce a podporu, kterou od vás dostáváme. Když jsme před necelým rokem s webem startovali, nečekali jsme, že ohlas bude tak velký - přece jen vegan životní styl, maximálně ohleduplný ke zvířatům a přírodě, který však vyžaduje i mnohá dobrovolná omezení zejména v našem jídelníčku, provázelo (a svým způsobem stále provází), spousta předsudků a zcela mylných představ, ze kterých pramení hodně negativních postojů. Moc nás těší, že speciálně jeden z mýtů - o tom, že vegané a veganky musejí být slabí a neduživí - se nám daří snad úspěšně prolamovat. I když si o profesionálním sportu můžeme myslet cokoli, jedno se mu upřít nedá: že zřejmě nejefektivněji ukazuje fyzickou zdatnost různých lidí. A právě výkony veganských sportovců a sportovkyň dokazují nesmírně přesvědčivě, že vegan strava je nejen plnohodnotná, ale při jejím správném složení se můžeme dostat na maximum své fyzické výkonnosti. 
 
 
A nejedná se samozřejmě jen o profesionální sportovce, ale i o amatérsky prováděné disciplíny nebo lidi sportující pouze pro radost – i v těchto případech existuje mnoho příkladů extrémně fyzicky zdatných lidí stravujících se maximálně ohleduplně ke zvířatům. 

Pokud bychom měli shrnout nějaké stěžejní momenty za těch několik měsíců existence webu, z počátku to byl zejména boj s mýtem o tom, že v rostlinné stravě nejsou obsažené dostatečně bílkoviny a tudíž z ní není možné vybudovat kvalitní svalovou hmotu a být ve špičkové kondici. Je opravdu obdivuhodné, kolik konvenčně stravujících lidí je schopno se o tomto tématu do krve hádat, když stačí jen zběžně nahlédnout do jakékoli nutriční tabulky, popřípadě na netu najít fotografie veganských bodybuilderů a budybuilderek, kteří dokazují nesmyslnost tohoto tvrzení. Možná i díky tomu byl článek o rostlinných zdrojích bílkovin  vůbec nejčtenější na našem webu. Postupně jsme tyto informace doplňovali o různé jídelníčky  a další tipy, jak mít sportovní vegan stravu co nejlépe sestavenou.
 
 
 
Samozřejmě často narážíme na omezení českého trhu, který je v této oblasti někdy méně rozvinutý, ovšem i tak se situace neustále zlepšuje. Snažíme se k tomu přispět i my sami, když jsme na základě vašich častých dotazů a návrhů počátkem letošního roku rozjeli Vegan Fighter e-shop , kde je veganská sportovní strava k dostání. I zde děkujeme za váš zájem a nabídku e-shopu, jehož výtěžek směřuje celý k další propagaci životního stylu soucitného ke zvířatům, se budeme snažit dále doplňovat. A děkujeme i za trpělivost, pokud nejsme vždy dostatečně rychlí. 

Jsme také velmi rádi, že se nám podařilo připravit pro vás první Vegan Fighter trička  a promo placky , které se vám podle vašich ohlasů líbily stejně, jako se líbí nám, :) a která přinesla i zajímavou debatu nad tím, proč projekt Vegan Fighter nenabízí a nebude nabízet trika Vegetarian Fighter. Tedy to, že veganství vnímáme spíše jako ideální stav na konci cesty každého z nás a že vegetariánství je skvělým bodem na této cestě – ve vztahu k odstranění utrpení zvířat však ne bodem posledním.  
 
 

Aktivitou, se kterou se u nás doufáme budete setkávat i nadále, jsou také někdy provokativní, někdy spíše šokující Názory z druhé strany. Články, nebo spíše rozhovory s touto tematikou se u nás neobjevují často, jejich příprava i realizace jsou náročnější, nicméně považujeme je za velmi důležité; rádi totiž dáváme prostor lidem s odlišným názorem a případné debaty s nimi považujeme za důležité vzhledem k nastavení postoje ke zvířatům napříč společností. V tomto směru se můžete v blízké době těšit na další velice zajímavý materiál.

Pokud bychom měli zmínit další přelomové momenty fungování webu, tak to byla určitě naše reakce  na článek ze serveru Pro Chlapa o tom, jaké jsou vegetariáni zesláblé trosky. I když se obecně k podobným věcem nevyjadřujeme, zde jsme udělali výjimku a reakce, které přišly, předčily všechna naše očekávání a spousta lidí se nad touto věcí skvěle pobavila. Autora Dalibora Žáka jsme totiž na důkaz jeho sebevědomých a radikálních tvrzení vyzvali (navíc pod vidinou odměny 100 000 Kč), že bychom se o nich rádi přesvědčili i názorně. Jeho dotčená a uražená reakce ("Já si jen dělal srandu!") je nám zdrojem pobavení doteď. 

Dalším, už poněkud konvenčnějším, výstupem z klasických médií, byl obsáhlý článek  o projektu Vegan Fighter v Magazínu Práva a na serveru Novinky s názvem "Hrdí vegani v podání úspěšných sportovců", který ukázal veganství v poněkud jiném světle, než jak ho obvykle média prezentují, což nás velice těší. 
 


Jsme také rádi, že vás zaujaly i naše kampaně, které jsme rozeběhli. U některých vizuálů se na našem Facebooku rozpoutala litá debata  - je zajímavé, že někteří lidé stravující se masem, vegany neustále obviňují, že jim něco vnucují, ovšem sami na veg stránky s takovou oblibou chodí a vehementně se nás snaží přesvědčit o tom, jak je náš životní styl špatný a jaké nám způsobí do roka a do dne problémy. Děkujeme vám, že se jim snažíte i za nás podávat argumenty, které jim na jejich někdy zvídavé, někdy spíše šťouravé a rozlobené příspěvky odpovídají. 

Na závěr bychom zmínili ještě dvě oblasti, které podle nás stojí za pozornost: první je natáčení videí, na které bychom se v budoucnu rádi více zaměřili. Zatím máme za sebou produkci tří klipů, což sice není moc, ale preferujeme maximálně profi přístup a chceme, aby natočené věci byly co nejkvalitnější po technické i produkční stránce. Do budoucna bychom pak chtěli přijít s vlastními recepty, speciálně na jídla vhodná pro vegan sportovní výživu - první z nich se již chystá, takže nás sledujte.
 
 
 
 
 
 
 
Druhá oblast jsou konkrétní akce. Zatím jste nás ve větší sestavě mohli vidět jen na hardcoreovém Fluff festu, kde jsme se objevili s naším stánkem  a přichystali i MMA a Muay thai exhibici. Reakce nás nesmírně potěšily, stejně jako vaše pozvánky na případné další akce a děkujeme za ně. Určitě se na nějaké z nich opět uvidíme, jejich výběr přizpůsobujeme například i tomu, aby jejich dosah byl co největší a výstup co nejkvalitnější – a to od grafického pojetí, přes co nejlepší organizaci; a ne se vším, co se v téhle oblasti u nás děje, se můžeme stoprocentně ztotožnit. 
Samozřejmě se ale vždy budeme maximálně podporovat většinu aktivit, které se snaží zlepšit situaci zvířat, ale přímo zapojit se chceme opravdu jen do akcí, kde je dopad a celkové pojetí co největší. 
 
 

S touto oblastí souvisí i pořádání koncertů, které máme stejně jako někteří a některé z vás velmi rádi. V této souvislosti máme za sebou spolupráci na brněnském a pražském koncertu dánské kapely Saturnus, což pro nás byla poněkud srdcová záležitost. I v téhle oblasti bychom rádi do budoucna pokračovali, určitě nás tedy i v tomto ohledu sledujte.
 
 

A určitě bychom rádi do budoucna pokračovali ve všem, co jsme dělali doteď – tedy pozitivní propagaci alternativního životního stylu založenému na rostlinné stravě, přinášeli příklady toho, že volba tohoto životního přístupu může přinášet nejen fyzickou zdatnost a krásu těla, ale i ducha, spočívající i v soucitu k tvorům, kteří se nemohou sami v naší společnosti bránit mnohdy velmi krutému zacházení. 
A k této rovnosti druhové bychom nadále samozřejmě rádi podporovali i rovnosti další - od genderové po rasovou, protože i tato témata vnímáme jako velmi důležitá. 

Na závěr tedy ještě jednou moc díky vám všem za všechny reakce a podporu, ale samozřejmě i za návrhy ke zlepšení a za to, že s námi a ostatními mnohdy živě diskutujete nebo sdílíte to své a budeme se snažit i nadále pokračovat v cestě Síly v soucitu - v cestě která pomůže těm, kteří sami mluvit nedokáží .
 
 
 
 
 
 
Zpět na Novinky