Ukázky vegan jídel bohatých na bílkoviny

Bílkoviny jsou základní stavební hmotou k tvorbě svalů, při náročném tréninku (ale nejen při něm) je tedy potřeba dbát ve zvýšené míře, aby byl jejich přísun dostatečný. Zejména při větší zátěži by se jejich příjem měl pohybovat kolem dvou gramů na kilogram tělesné váhy - samozřejmě pro ty, kteří aktivně nesportují, to může být výrazně méně. Naopak pokud chcete nabrat svalovou hmotu, bez zvýšeného příjmu bílkovin se neobejdete. Někdy bývají bílkoviny uváděny jako hlavní argument pro spotřebu masa, přitom rostliné potraviny jsou na bílkoviny velice bohaté, například sojové maso ho obsahuje cca dvojnásoběk než klasické (ve sto gramech sojového masa je 48 g bílkovin - u hovězího cca polovina). Tipy na veganské zdroje bílkovin najdete v tomto  článku a zde vám přinášíme pár dalších jídel, které obsahují proteinů velké množství a hodí se tedy zejména po silových trénincích, popřípadě v období nabírání svalové hmoty. Jedná se vesměs o jídla, která navíc neobsahují cholesterol - ten se v rostlinné stravě takřka nevyskytuje - a jen nízké množství tuku.

 

 

 

 

Robi maso s rýží a hráškem

Robi maso (směs rostliných bílkovin získaných převážně z obilovin - k dostání běžně ve zdravých výživách) je konzistencí takřka k nerozeznání od klasického masa a i chuťově je výborné. Pokud se k němu navíc přidají luštěniny, například hrášek, které jsou na bílkoviny rovněž velice bohaté - obsah bílkovin v hrachu je kolem 25 gramů - a dietní a přitom výživná rýže, dostaneme jídlo o vynikajícím nutričním složení a při dobrém ochucení (chilli apod - o jeho vlivu na zrychlení metabolismu jsme psali zde ) se dočkáte i výborného gurmánského zážitku. 

 

 

 

Fazolový guláš se sojovým masem

Soja je na bílkoviny vůbec nejbohatší potravinou, takže fazolový guláš se sojovým granulátem představuje opravdovou proteinovou bombičku. Určitě při jeho přípravě opět nešetřete na koření (sojové maso v něm rozhodně i povařte - samo o sobě je poměrně bez chuti, ale velice ochotně natáhne chuť koření a omáček) a jako přílohu doporučujeme celozrné pečivo.

 

 

 

Tofu se sušenými houbami

Obsah bílkovin v sušených houbách je extrémně vysoký (kolem 37 gramů ve sto gramech) navíc jsou chuťově výborné a třeba asijská kuchyně s nimi hodně pracuje. V kombinaci s tofu vytvoříte výborné a rychle připravené jídlo, které vám dodá dostatek proteinů. Jako přílohy je výborná například hnědá rýže nebo pohanka.

 

 

 

Salát s ořechy, avokádem a zeleninou

Ořechy jsou nejen pro vegany nesmírně cenným, byť někdy neprávem opomíjeným, zdrojem bílkovin - více o nich jste si mohli přečíst v tomto  článku. Rovněž avokádo má vynikající složení co se týče vitamínů a dalších látek. Tento salát je vhodný i jako výborná a na živiny bohatá svačina. 

 

 

 

Těstoviny se seitanem

Obsah bílkovin v těstovinách se pohybuje většinou kolem 10 gramů ve 100 gramech, což je poměrně příznivé, u seitanu je to cca dvojnásobek. Seitan (vyrábí se z pšeničné mouky) se hojně využívá v asijské kuchyni, konzistencí je velice podobný klasickému masu a spolu s těstovinami tvoří hodně syté a vydatné sídlo, které je navíc chuťově výborné. Tento pokrm je vhodný zejména po hodně náročných trénincích. 

 

 

Zpět na Novinky