Tipy veganky Samanthy Shorkey

Samantha Shorkey je výborná kanadská fitnesska, již od dětství vegetariánka a v posledních letech i veganka. Je poměrně paradoxní, ž k bezmasému stravování ji dovedli svým způsobem myslivci a lovci zvěře. Samantha k tomu říká: "Vyrůstala jsem v malém městečku v Ontariu, ve srubu uprostřed lesa, v přírodě, obklopená divokými a krásnými zvířaty… Bylo pro mě strašné, když začala lovecké sezóna a já pozorovala, jak nádherní a majestátní jeleni, kteří chodili za náš srub, umírají kvůli trofejím víkendových lovců… Nemohla jsem absolutně pochopit, jak lidé mohou lovit a zabíjet tak čistá stvoření. V útlém věku osmi let jsem se z lásky ke zvířatům stala vegetariánkou a později, když jsem se dozvěděla o praktikách mléčného průmyslu i vegankou."

 

 

Samatha má z vlastní zkušenosti také zajímavý návod pro lidi, kteří jsou vegetariáni a chtějí postupně přejít na veganskou stravu. "Nejlepší cesta mi připadá pro vegetariána v té přechodové fázi snažit se jíst doma čistě rostlinnou stravu a například sýr si dopřát jen jako "bonbónek" někde venku třeba v restauraci, kde není jiné jídlo k dispozici. A během téhle fázi aktivně vyhledávat alternativy, co nejvíce se v nich začít zorientovat, poznávat jejich chuť a strukturu. Postupně tak určitě zjistíte, jak je veganské stravování snadné a chuťově vynikající."

Co se týče tréninku, Samantě nejvíce vyhovuje split pěti kardio tréninků týdně a čtyř silovějších. Do svého jídelníčku zařazuje vysoké množství syrové zeleniny a dopoledne i ovoce. Jako zdroj sacharidů se jí před dopoledním tréninkem osvědčily například džemy. Bílkoviny pak získává nejčastěji z quinoi, fazolí, špenátu, tofu a tempehu, pro zdravé tuky preferuje lněný a olivový olej.

 

 

 

Zajímavý je pak i její pohled na maso z farem, které se nazývají ekologické. "Hodně lidí si myslí, že nákup masa z biofarem ospravedlňuje zabíjení zvířat. Pro mě to tak ale rozhodně není, na konci života těchto zvířat je stejně cesta na jatka. Kdyby na ně lidé měli sílu nahlédnout, bude veganů mnohem mnohem víc." 

 

 

 

Zpět na Novinky