Těstoviny ve vegan jídelníčku

Pokud je nějaká příloha zejména při sportovním veganském jídleníčku velice vhodná, jsou jí kromě rýže nebo quinoi jednoznačně i těstoviny, kterou jsou navíc velice lehce a jednoduše připravitelné. Těstoviny jsou oblíbené kromě skvělé chuti a snadné přípravy i z hlediska nutričních hodnot, protože obsahují všechny základní živiny v podobě sacharidů, bílkovin i tuků, kterých mají navíc relativně málo. Těstoviny mají rovněž nízký glykemický index, takže dokáží tělu dodávat energii dlouhou dobu. Obsah sacharidů je vysoký, proto se hodí k jejich doplnění třeba po náročném tréninku. 

 

 

 

O těstovinách se delší dobu tradovalo, že se po nich lehce přibírá na váze a proto se příliš nedoporučují při některých tipech redukčních diet, ovšem toto je oblast, která většinu veganů a vegan zrovna dvakrát pálit nemusí. Důvodem jejich "dietní neoblíbenosti" je zejména množství energie, které obsahují. Pro aktivní sportovce je však tato jejich vlastnost naopak velice žádoucí, proto se v jídelníčcích profesionálních sportovců vyskytují ve větším množství. 

 

 

 

Hlavní ingrediencí těstovin je obvykle pšeničná mouka, ovšem k dostání jsou i těstoviny rýžové, kukuřičné nebo pohankové. Jejich nutriční hodnoty jsou pak mnohdy ještě zajímavější, než u klasických těstovin. Samozřejmě se vyskytují v obchodech i těstoviny s přidáním vajec, ovšem ty můžeme směle ignorovat, nabídka jiných druhů, kvůli kterým nemusí slepice prožívat svůj život namačkané v klecích, je nepřeberná.

 

100 gramů vařených těstovin obsahuje v průměru kolem 600 kJ energie, neuvařených pak ovšem cca 1500 kJ a z tohoto vysokého údaje na jejich obalech zřejmě pramení averze některých dietních poradců vůči těstovinám (ovšem konzumovat je nevařené napadne zřejmě jen málokoho). Obsah bílkovin ve 100 g je kolem 13 gramů (cca polovina jak v mase a jeho veganských alternativách kromě sojového masa, které obsahuje bílkovin bezmála 50 gramů), což je výrazně více, než například v rýži (kolem 7 g bílkovin). Hodnoty sacharidů, které jsou z hlediska tréninku velice důležité, jsou pak podobné jako u rýže - kolem 70 gramů ve 100 gramech. Tato velice slušná dávka sacharidů tak dodá tělu dostatek energie na trénink a i dobře vykompenzuje jejich ztrátu po něm, i když jejich uvolňování do organismu je kvůli glykemickému indexu pomalejší. 

 

 

 

Z dalších prospěšných látek obsahují těstoviny draslík, hořčík a vápník, ovšem tyto prvky najdete v hojnějším zastoupení v jiných vegan potravinách, takže hlavní motivací k jejich konzumaci zřejmě nebudou.

 

Kromě nutričních vlastností je obrovským bonusem těstovin i jejich chuť, kdy by bylo asi dost obtížné najít někoho, komu nechutnají. Jejich příprava je navíc velice snadná, takže směle do toho. :-) 

 

 

 

A na závěr pár tipů: 

 

- Těstoviny rozhodně nerozvařujte, pokud nechcete jejich nutriční vlastnosti znehodnocovat - o chuti ani nemluvě.

- Při jejich konzumaci pozor na různé omáčky - i když se ve veganském jídelníčku nevyskytují různé zhůvěřilosti jako jsou smetanové omáčky apod, které z jinak zdravého jídla udělají tukovou bombu, i kdejaký méně kvalitní kečup umí nadělat slušnou paseku. Ideální je k těstovinám konzumovat syrovou zeleninu (rajčátka, papriku, olivy, různé bylinky) a kvalitní olivový olej.

- Těstoviny co nejvíce kousejte. Výrazně tak zlepšíte jejich stravitelnost a vaše tělo z nich bude mnohem lépe vstřebávat bílkoviny 

- Pokud chcete, aby bylo vaše jídlo s těstovinami bylo co nejbohatší na právě na bílkoviny, nakombinujte je například s robi, tempehem, sojovým masem, tofu apod. Do vašeho organismu tak navíc dostanete v jednom jídle bohatší spektrum aminokyselin (základní stavební látka bílkovin)

Zpět na Novinky