Tabulka s obsahem bílkovin v mase a vegan potravinách

Aktualizace o vyjadření k diskuzi z FB níže: Tvrzení o tom, že musíme jíst maso, abychom měli dostatek bílkovin, opakujují lidé konzumující maso neustále -  často včetně různých českých nutričních specialistů. O jaký mýtus se jedná, je  přitom patrné již na první pohled z obsahu bílkovin v jednotlivých potravinách (tabulka níže). Stejně jako v případě mýtu o tom, že kravské mléko = vápník (nutriční tabulka se srovnáním obsahu vápníku v mléce a rostlinných zdrojích zde) je mýtus maso = bílkoviny stejně mylný; srovnání obsahu bílkovim v mase a různých vegan potravinách si můžete udělat každý sám.

Někteří nutriční specialisté při hlubší debatě uvádějí, že rostlinné bílkoviny jsou nedostatečné, protože neobsahují kompletní aminokyselinové spektrum (aminokyseliny jsou základní stavební látky bílkovin). I toto tvrzení je zavádějící, kompletní aminokyseliny jsou obsaženy například v quinoi, sóji, nebo v na bílkoviny vůbec nejbohatším přírodním zdroji, spirulině. U dalších lze získat kompletní aminokyselinové spektrum velice jednoduše vzájemným kombinováním potravin, což patří obecně k zásadám zdravé výživy, ať už veganské nebo konvenční.

A jaké jsou důvody, proč maso ze svého jídelníčku vyřadit? Mnoho etických, enviromentálních i zdravotních důvodů najdete na našem webu - ten pro nás hlavní je ale shrnutý například na tomto videu, kde je vidět svět skrytý za zdmi velkochovů, odkud pochází 99 procent masa prodávaného v obchodech.

Galerii veganských jídel pak najdete třeba zde

 

 

 

Vzhledem k rozsáhlé diskuzi, která se nad tímto příspěvkem rozjela na našem FB profilu, přidáváme naše vyjádření k poznámkám a dotazům, které se zde objevily:

Díky všem za reakce a jelikož není v našich časových možnostech reagovat jednotlivě na ty desítky přispěvku, přidáváme jednu obsáhlejší souhrnou odpověď na nejčastější argumenty a dotazy. K reakcím tipu proč je výběr potravin v tabulce zrovna takovýhle a ne jiný, asi tolik, že tabulka je orientační a neměla ambice zachytit vše; to je nereálné a musela by mít stovky položek - navíc mnohem podrobnější přehledy lze dohledat za pár vteřin přes Google. Dali jsme tam prostě běžné potraviny z obou oblastí, vege i masa, snad s výjimkou zmiňovaných sušených hub, což byla položka směřující spíš k osvětě veganů, že je to zajímavý zdroj proteinů, který česká kuchyně, na rozdíl třeba od asijské, opomíji. Tolik tedy k argumentům, proč tam není např losos (pro info je u něj obsah bílkovin obdobný jako průměrně v jiném mase: cca 20 g/100g) - ze stejného důvodu, jako tam nejsou z vege oblasti treba slunečnicová nebo lněná semínka (23 a 21 g bílkovin ve 100 g) a další potraviny, které by se ve vyvážené vegan stravě měly objevovat; prostě se to tam nevešlo. Co se týče debat o kvalitě rostlinných/živočišných bílkovin, tak to zmiňujeme v průvodním textu a je to spíše odborná nutriční diskuze, do které je zde asi zbytečné hloub zabředávat. To stejné argumenty tipu jestli jsou hodnoty v syrovém nebo vařeném stavu - v této podobě (bez tepelné úpravy) se udávají procenta bílkovin standardně ve všech srovnávacích nutričních tabulkách. Po uvaření do sebe samozřejmě potraviny natáhnou vodu (resp u masa při smažení olej); kdo se tomu chce vyhnout, může se inspirovat raw jidelníčkem, kde je tepelná úprava a vaření minimální, což má mnoho dalších zdravotních výhod (zachování všech živin apod). 

To zasadní každopádně není v tom, jestli je procento využitelnosti bílkovin 65 nebo 70, ale v tom, že velice častý argument zdůvodňujíci násilí páchane na zvířatech (velkochovy, transporty, jatka) o nutnosti získávat bílkoviny z masa, je prostě nepravdivý a alibistický. Pokud si někdo vegejidelníček jen trochu rozumně poskládá, žadného nedostatku bílkovin se v nejmenším bát nemusí. Píšeme to i z osobní zkušenosti všech lidí z VF Crew - bez masa se stravujeme z etických důvodu mnoho let a zjevne nám v nejmenšim nechybí - viz třeba toto aktuálni video  :-)

A posledni věc, speciálně pro všechny jedlíky masa: je samozřejmě čistě vaše věc a volba, zda maso ze zabitých zvířat konzumujete a pokud to máte vnitřně vyřešené sami v sobě a stojíte si za tím, je zbytečné to tady, na veganské strance (pozn. myšleno náš FB profil, kde se diskuze odehrává) , nějak zdůvodňovat, obhajovat nebo zde nechávat vzkazy v duchu, jak vám které masíčko moc chutná; na profilu třeba nějakého masokombinátu s tim budete mít nepochybne mnohem lepší ohlas a pochopení. Budeme ale rádi, když si uvědomíte, že konzumace masa je opravdu čistě VOLBA, nikoli NUTNOST. Nám záleží na každém životě, i toho posledního kuřete, které se krčí někde v koutě haly nějakého velkochovu; a svobodně jsme si vybrali, že se na jeho zabíjení prostě podílet nechceme. Pokud se o tyto věci začněte hloub zajímat a třeba svou spotřebu masa i jen omezíte, budete mít naši podporu. Jsme totiž rádi za každé zvíře, které nemusí prožívat něco takového, co je s produkcí masa v této výši neoddělitelně spjaté. Děkujeme.  

Zpět na Novinky