Světový den bez kožešin - podpořte aktivity vedoucí k uzavření kožešinových farem

Kožešinové farmy jsou stále smutnou součástí i toho našeho světa – jen na našem území působí v současnosti šest farem, kde jsou chovány lišky, norci a činčily. Na celém světě je farem samozřejmě mnohem více a odhaduje se, že ročně je zabito jen pro kožešinu kolem 100 000 000 zvířat.

Podmínky pro chovy tzv. kožešinových zvířat jsou už ze své podstaty špatné  Lišky a norci jsou jen několik generací domestikovaní a v zajetí proto trpí díky nemožnosti uspokojovat své přirozené potřeby velmi intenzivně.

Podobně jako ostatní zvířata jsou i tzv. kožešinová zvířata chována na miniaturním prostoru bez možnosti základního pohybu – zatímco v přírodě by denně uběhla desitky kilometrů. V holé kleci žijí dlouhé dny téměř bez jakýchkoliv podnětů, velmi brzy odděleně od svých mláďat. V přirozeném životě jsou to velmi hravá, zvídavá, učenlivá zvířata se složitým sociálním životem. Neuspokojení těchto a dalších základních, přirozených potřeb, vede stejně jako by tomu bylo u člověka, k prožívání silných negativních emocí a prožitku utrpení.

 

Jako důsledek takových velmi omezených životních podmínek se pak u kožešinových zvířat rozvíjejí různé formy abnormálního chování a jiných poruch.Ještě v mladém věku jsou pak velmi brutálně usmrcována, někdy dochází i ke stahování za plného vědomí. To se velmi často děje i při odchytu zvířat pro kožešiny ve volné přírodě, který i dnes hojně zásobuje trh.

A to i přesto, že kožešiny nikdo z nás ke svému životu nepotřebuje a alternativní materiály mají dnes už mnohem lepší vlastnosti.

Kontrolujte si proto vždy to, z jakého materialu je váš oděv ušitý…a nezapomínejte ani na male pruhy kožešin, tzv. trimmy. Na ně je v současné době paradoxně použito největší množství kožešin, například z lišek, které jsou svým chováním velmi podobné psům (viz reportáž o muži, který žije se zachráněnou liškou jako se svým psem.)

A pokud se chcete zapojit do aktivit, které postupně úspěšně pomáhají zavírat a rušit kožešinové farmy v celé Evropě, připojte se ke kampani  Svobody zvířat, která se již dlouhé roky intenzivně snaží o to, abychom se k zemím, které již kožešinové farmy zakázaly, připojili i my.

 

 

Zpět na Novinky