Švédští experti volají po dani, která by krotila spotřebu masa

Během zasedání evropské komise přišel se zajímavým příspěvkem Švédský zemědělský výbor, který navrhl daň zaměřenou na snížení dopadu produkce masa na životní prostředí. Experti vládního výboru při něm prezentovali prospěšnost větší konzumace zeleniny pro životní prostředí a zdraví.  "Dobrovolné akce musí být doplněny o akce politické,” píší ve zprávě k tomuto návrhu, vydané 22.1. Spotřebitelé podle ní mohou přispět k udržitelné produkci potravin tím, že se budou vyhýbat masu, které je z udržitelné perspektivy ta nejhorší možnost.  “Environmentální regulace a ekonomické stimuly jsou možné alternativy. Upřednostňujeme jejich zavedení na úrovni EU, spíše než jen na národní úrovni,“ je uvedeno dále ve zprávě.

Marit Paulsen, která je  viceprezidentkou zemědělského výboru při Evropském parlamentu, nazvala zprávu jako “docela chytrou a opodstatněnou,“ ale nezašla až k podpoře nápadu daně. “Stále věřím v informovanost,“ uvedla Marit Paulsen. „V tomto případě věřím, že lidi by se měli správně rozhodovat podle sebe. Začněme zde a poté zpřísněme regulaci životních podmínek zvířat, tak aby byly lepší, než doteď. To také zvýší cenu.“ 

 

 

“Věřím, že maso zdraží. Pojďme otevřít diskuzi s ohledem na informace, které máme, včetně informací, že si nemůžeme dovolit spotřebovávat tolik peněz na produkci masa,“ dodala Paulsen, která je přidružená k Alianci liberálů a demokratů v Evropě. 

 

V minulém roce průměrný Švéd spotřeboval 87 kilo masa, nejpopulárnějším druhem bylo hovězí a telecí, jehož spotřeba se pohybuje na Evropském průměru.  

Paulsenová řekla, že by byla radši, kdyby se švédská spotřeba snížila na 45-50 kilo na osobu za rok, tedy na úroveň, která byla ve Švédsku před dvaceti lety.   

Bojovníci za životní prostředí uvádějí, že vzrůstající chuť po masu – zvláště v rozvíjejících se zemích – přispívá k znečišťování vody, devastaci půdy a k vyššímu množství skleníkových plynů. "Je zapotřebí hodně zdrojů k výrobě masa v porovnání s pěstováním zeleniny. Tolik zdrojů, že to může vést k vymýcení deštných pralesů ve světě,“ řekla Sone Ekmanová ze švédského výboru pro zemědělství v rozhovoru pro švédské radio. 

"Náš úkol je pracovat na udržitelném vývoji a produkci jídla s ohledem na spotřebitele. Ve zprávě jsme se snažili přinést komplexní pohled na spotřebu masa,“ dodala Gabriella Cahlin, vedoucí tržního oddělení Švédského zemědělského výboru. "Regulace, daně ze životního prostředí a odvody, mohou být krok správným směrem. Ale je důležité aby se tak dělo na mezinárodním poli. Jinak riskujeme přesun produkce do zemí, kde je daňové zatížení nižší, ne tam, kde je výroba udržitelná.“

 

 

Zpět na Novinky