Špičková horolezkyně Steph Davis a její pohled na veganství

Nedávno jste mohli na našem Facebook profilu vidět velice povedenou reklamu s přední světovou horolezkyní Steph Davis, která se rozhodla podpořit organizaci PETA v propagaci životního stylu ohleduplného ke zvířatům. Steph je vegankou již dlouhé roky a v tomto článku najdete jejími vlastními slovy důvody, proč se k tomuto životnímu stylu rozhodla. 

 

 

"Už jako malé dítě jsem vždy milovala zvířata - stejně jako myslím, že je to přirozené pro každé dítě. Vždy je pro mě zvláštní vidět, jak se tento vztah u části lidí mění; jak se z dětí přirozeně milujících zvířata stávají lidé, kteří se ani za mák nestarají o jejich strašné životní podmínky a násilnou smrt, protože jim maso "prostě chutná". Nemůžu pochopit, proč o některá zvířata (psi a kočky) pečujeme jako o malé prince a princezny - a je to dobře - a dalším připravujeme tragický osud v klecích a nepřijde nám na tom nic zvláštního. Jsem zvyklá o všem logicky přemýšlet a tento rozpor u mnoha lidí opravdu nechápu…

Mým záměrem ale nikdy nebylo na někoho tlačit nebo ho k něčemu nutit, nemá smysl na někoho útočit s tím, že jeho životní styl způsobuje zvířatům utrpení… snažím se o vždy maximálně pozitivní cestu. Určitě se všichni shodneme, že způsobovat bolest bezbraným tvorům není ideální a pak jde o to, najít pozitivní kroky ke změnám. A toho pozitivního, na čem se dá stavět, je tolik: od zdravotních výhod, přes zlepšení životního prostředí, lepší fyzickou i duševní kondici… Každý ale k tomuhle poznání musí dojít vlastním tempem a musí to být svobodné rozhodnutí.

Jsem vegankou přes deset let a není nic lepšího v mém životě, ani horolezectví a atletika, co by mi přinášelo tolik duševní a duchovní pohody. Nikdo ale neříká, že se musíte stát "dokonalým" veganem přes noc. Ale proč nezačít dělat malé změny a uvidíte, jak se budete cítit… A změna ve vašem životě pak bude mnohem dalekosáhlejší než je to, že jíte jinak. Jsme tu všichni na krátkou dobu a je důležité moct si na konci řict, že máme za sebou co nejohleduplnější, soucitný život… To je to, o co usiluji nejvíce.

 

 

Jako veganka se cítím i fyzicky mnohem lépe a jsem schopná podávat mnohem lepší výkony. Velkochovy, ve kterých se "vyrábí" levné maso, mléko nebo vejce, přitom neubližují jen zvířatům, ale mají i obrovský podíl na tom, kolik lidí kolem je nemocných, obézních a cítí se špatně. Já vím, že mě veganství nedělá jen silnější, energičtější a zdravější, ale že svými penězi nepomáhám udržovat v chodu systém, který je postavený na krutosti a zneužívání. Domnívám se, že to, jak utrácíme peníze, je v naší společnosti v podstatě "hlasováním" za určité věci a ideje. A je pro mě hodně důležité, aby můj hlas směřoval k laskavosti a soucitu k jiným živým tvorům. To je pro mě vrchol, který zdolávám." 

 

Více info:

http://www.highinfatuation.com/

 

 

Zpět na Novinky