SPARTAN RACE: extrémní běžecký závod poprvé u nás

Letos poprvé se 8. a 9. června v Monínci  v České republice uskuteční Spartan race SPRINT a SUPER. Jedná se o běžecký závod v náročném terénu, který je doplněn o řadu adrenalinových překážek. Každý závod je jiný a nikdo, kromě ředitele závodu netuší, jak bude trať přesně vypadat. Ta se dopředu nezveřejňuje a stejně tak ani přesné typy překážek a počet občerstvovacích stanic. Závod se tak snaží napodobit „skutečný život“ – svět, který se rychle vyvíjejí a mění. A právě proto přijíždí stovky lidí, aby otestovali své dovednosti a překonali své limity. Jejich cíl? Hlavně doběhnout nebo dojít až do konce a nevzdat se! 

 

 

 

Závod začíná v 10.00 hod dopoledne, ale jak dlouho bude trvat, vám nikdo dopředu neřekne. Někdo je schopen trať zdolat za 40 minut, jiný za 2 hodiny, jedno však mají společné, došli až do cíle. Někteří běží v týmu se svými kamarády nebo kolegy, někteří běží jako jednotlivci. Všichni si ale odnáší nezapomenutelný zážitek a pocit, že zdolali nemožné. 

 

Své prvopočátky má závod v Pittsfieldu v USA, kde poprvé odstartoval již v roce 2005. Nyní se závodů běží každoročně kolem 35. Počet účastníků? Tisíce. V roce 2012 jich bylo přes 200 000. Loni se poprvé běželo i na Slovensku, letos se zapojí i Maďarsko, Rakousko, Německo, Polsko a Česká republika.

 

Jdete do toho s námi? Inspirací vám může být vynikající veganská maratonská běžkyně Fiona Oakes , která závody tohoto typu běžně vyhrává nejen na Severním pólu, nebo veganka Juliana Sproles , která zvítězila v obdobném závodu Tough Mudder. A samozřejmě i někteří z nás se na trati objeví, stejně jako při loňském ročníku na Slovensku. 

 

 

 

 

A jak se na takový závod připravit i když nejste trénování běžci? Již brzy vám přineseme pár užitečných rad a typů.

 

 

Spartan SPRINT : 5+ km, 15 překážek, 40-120 min 

18. 5. 2013 – Valčianska dolina (SR)  
8. 6. 2013 – Monínec (ČR) 

 

Spartan SUPER : 12+ km, 20 překážek, 80-180 min
9. 6. 2013 – Monínec (ČR)

 

Spartan BEAST :: 22+ km, 25 překážek, 180-330 min

31. 8. 2013 – Vechec (SR) 

 

Typy překážek: plazení pod ostatným drátem, požární přeskok, přelézání přes síť, běh se závažím, stoupání, plavání, skákání, šplh a gladiatorský souboj před cílem. 

 

 

Registrační formulář a další informace o závodu naleznete na www.spartan-race.cz.

Zpět na Novinky