S veganskou stravou až na Mars: aktuální výzkum NASA

Veganská strava se v posledních letech stává předmětem výzkumu z mnoha různých důvodů. Vedle těch nejčastějších, zkoumajících pozitivní dopady na zdraví a lidský organismus, se nyní stala předmětem také jedné kurióznější studie. Americká NASA v uplynulých měsících totiž testovala veganskou stravu jako možnou alternativu pro vesmírné cesty.

Studie byla součástí programu Advanced Food Technology, jehož úkolem je vyvíjet potraviny pro úseky bez dosahu zásobovačů. Součástí návrhů je  samozřejmě jednak propracovaný systém dehydratovaných potravin, aktuálním problémem, který se v rámci programu řeší, je, jak zajistit čerstvé potraviny - a jak je upravovat. To, že se např. při modelových cestách na Mars čerstvé potraviny musí upravovat v tlakovém hrnci, protože na Marsu je zanedbatelný tlak atmosféry a voda by se tak vařila už při 10° C, je už nyní jasné.

Zajištění čerstvých ingrediencí je ale stále problém. A zdá se, že veganská strava vyhrává v mnoha aspektech - výsledkem, který vzešel ze studie je totiž návrh "vesmírné zahrádky", kde by si kosmonauti pěstovali vybranou zeleninu a ovoce. Maso ani žádné další živočišné produkty při dlouhých cestách není možné dlouhodobě uchovávat a proto se výzkum nyní aktuálně orientuje na výzkum možných "vesmírných receptů". Zdrojem bílkovin mají být tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, šalotku, arašíky a ostřejší domácí omáčku.

Každopádně přejeme kosmonautům, zatím alespoň těm modelovým, kteří zanedlouho budou v rámci dalšího pokračování studie, tyto recepty dlouhodobě testovat, dobrou chut´. :) 

foto: NASA

Zpět na Novinky