Ryby a jejich velká inteligence a schopnost prožívat - rozhovor s etologem C. Brownem

Mnoho lidí se vyhýbá konzumaci masa, protože vnímají utrpení, které musí podstupovat zvířata ve velkochovech a na jatkách. Mnoho z nich však ještě konzumuje ryby s tím, že nemají schopnost trpět. Opak je však pravdou, jak potvrzují v uplynulých letech etologické výzkumy.

V novém článku, který vydal australský biolog Culum Brown, tyto závěry podporuje a uvádí bohaté kognitivní schopnosti ryb. "Nejsou ani v nejmenším méně inteligentní než suchozemská zvířata. To je totální mýtus", uvádí biolog zkoumající ryby mnoho let.

 Jedním z mýtů, který v článku zmiňuje je to, že jsou schopny si pamatovat pouze tři vteřiny. Brown naopak výzkumy dokazuje, že jsou schopny pamatovat si lokalizaci sítí i rok po jejich umístění a vyhýbat se jim. Brown a další biologové před ním také dokázali, že ryby jsou schopné se velmi dobře učit jedna od druhé, cítí strach, poznávají se navzájem, mají své pevné místo v rybí hierarchii mezi ostatními jedinci a pamatují si složité prostorové mapy jejich okolí. K činnostem používají také nástroje.

Proč si tedy i mnoho lidí, kteří jinak se zvířaty soucítí, myslí, že ryby jsou hloupé? "Lidé se nedostávají s rybami do větších interakcí. Podvodní svět je úplně jiný, a dokud nepoznáte zvíře v jeho přirozeném prostředí, nemůžete mu rozumět.", říká k tomu biolog.

Etický pohled na zvířata se podle něj rozšířil na všechna hospodářská zvířata, ale zastavil se ve vodě: "Nikdo se nikdy neptal na otázku Co ryby chtějí? A jaké jsou jejich potřeby?"

A dodává: "Myslím, že revoluce přijde. Ale bude pomalá, protože její dopady budou obrovské. Nenapadá mne například způsob, jak se dají chytat ryby eticky."

Lidé coby savci někdy cítí obtížněji empatii s tvory typu ryb nebo ptáků, což je částečně i přirozený mechanismus. Fakt je však ten, že ryby jsou, stejně jako ptáci a savci, tvorové schopní plně prožívat pozitivní i negativní stavy, pamatovat si je a reagovat na ně.

 

A stejně jako savci a ptáci mají plné právo na život, který je pro ně stejně cenný jako pro nás. Takže…GO VEGAN :)

 

Více také v článcích: 

http://www.vegan-fighter.com/novinky/i-ryby-si-zaslouzi-soucit.html
http://soucitne.cz/ryby-jsou-emocionalni-bytosti-ktere-citi-bolest

Pro zájemce uvádíme link na rozhovor s Culumem Brownem, kde diskutuje detaily výzkumů: http://www.vox.com/2014/8/4/5958871/fish-intelligence-smart-research-behavior-pain

 

Zpět na Novinky