Rozhovor o veganství na Novinkách

Dnes vyšel na serveru Novinky.cz obsáhlý rozhovor s Janem Müllerem na téma veganství a etické důvody k němu. Najdete ho na tomto odkazu . Rozhovor byl původně koncipovaný poněkud "akcněji" jako úderná polemika mezi nejčastějšími argumety zastánců jezení masa a životním stylem, který naopak zabíjení zvířat a konzumaci masa odmítá. Po editorských úpravách se však článek poněkud zjemnil, vypadly z něj některé odkazy a mj. i dvě často opakované otázky a argumenty, který se v diskuzích ze strany jedlíků masa hojně objevují - takže doplňujeme odpovědi na ně ještě sem:

 

Položím vám teď naschvál sérii provokativních otázek, jimž vegané či vegetariáni čelí téměř každodenně, a zajímalo by mě, jak na ně odpovídáte vy. „Člověk odjakživa jedl maso, je všežravec od přírody, lev taky loví gazely“

"Pokud má někdo pocit, že je lev, ať zkusí dohonit gazelu, strhne ji na zem, zakousne, rozsápe a syrovou sní. Asi ho to rychle vyvede z omylu. Omlouvat naše chování tím, co dělají lvi, mi přijde značně chabé. Je to na stejné úrovni, jako kdyby někdo zakousnul svého potomka a omlouval to tím, že to přece lvi také docela často dělají. No a stejná odpověď je i na pralidi lovící mamuty. Opět jestli někdo má potřebu bydlet v jeskyních, komunikovat skřeky, umívat se, jen když zaprší a ulovit si sem tam oštěpem nějaké zvíře, ať to klidně dělá - já prostě preferuji v dnešní době jiný životní styl." 

 

A nakonec jedna záludnější: „Rostliny taky zabíjíš, proč ne místo zvířat?“

"Jojo, tímhle si spousta masojedlíků myslí, že vegany dostanou. Bohužel pro ně je ale realita taková, že průměrný jedlík masa zkonzumuje mnohonásobně více rostlin, než vegetarián. Konzumuje je totiž "přes" hospodářská zvířata, která jich potřebují obrovské množství pro svůj růst, než je lidé zabijí a sní - díky tomu plocha, která uživí jednoho jedlíka masa, by uživila několik desítek veganů."

 


Zpět na Novinky