ROK 2016 a VEGAN FIGHTER - Novoroční bilance

Nový rok přeje bilancím, a my pro vás taky jednu máme :)

Co se nám v uplynulém roce společně s vámi ve VF povedlo? A jak se posunulo veganství ve světě i u nás?

Rok začal dozvuky Veggie Vánoc , které jsme pro vás připravili v Praze ve Futuru a také Ostravě. Podle reakcí se vám líbily (což nás moc těší) a konkrétně na pražských Vánocích jsme pak řešili příjemně zapeklitý problém - Kam s námi příští rok :), chvílemi jsme se do Futura už nevešli. Váš zájem nás velmi potěšil a rychle povzbudil do dalších aktivit.

 

V lednu jsme se nicméně museli vyrovnávat i s odvrácenou tváří života, kdy nás opustil náš známý a kamarád Filip Fuchs - člověk, který stál u zrodu české DIY scény, a který dlouhé roky bojoval i za práva zvířat. Připomněl nám mimo jiné i to, že každý budeme jednou stát na svém konci (a může to být klidně zítra), a je proto na každém z nás, jak kvalitně svůj život prožijeme. A také čemu ho zasvětíme. Pro mnohé z nás právě toto byla další motivace do toho, co děláme pro zvířata. RIP.

Náš kolega Honza Müller sepsal tento krásný text

 

7.1. jsme se také objevili v České televizi, kde prostřednictvím kolegy Honzy dostalo veganství (a bojové sporty) uctivý :) prostor: mrkněte.

 

Vegani dostali v úvodu roku také pěkný dárek v podobě mezinárodního vítězství, fenomenálního světového šampiona v boxu David Haye, který se po přechodu na veganství vrátil do ringu vítězně - výhrou KO v prvním kole.

 

Zvířata, alespoň ta polská, pak vzápětí dostala další dárek v podobě zákazů cirkusů se zvířaty, prozatím alespoň ve Varšavě.

 

A protože úvod roku byl bohužel bohatý na odcházení veganských osobností, opustil nás také Jim Morris, 80-letý veganský bodybuilder, který i v 80 letech cvičil a propagoval zdravý životní styl. RIP.

 

Na Valentýna pak získala další výhru pro vegany (a veganky) v thaiboxu naše kolegyně a spoluzakladatelka VF Iva Linda Maruščáková na lize Mistrovství ČR, dál i polský profithaiboxer Kamil Siemaszko.

 

 

Potěšilo nás dopadení proslulé pytlácké lodi, které se v té době povedlo Sea Shepherd. Dopadení mnoho let unikající lodi potěšilo patrně i indonéského prezidenta Joko Widoda, protože následně zorganizoval veřejné potopení této lodi pro výstrahu dalším pytlákům :) Více zde  

 

Vegan Fighter jsme prezentovali v podobě Lindy na festivalu Jeden svět, kdy vedla dvě debaty s názorovými protistranami po promítání filmu Cowspiracy. Zejména debata se zástupkyní hnutí Duha byla plná intenzivních názorových veganských i neveganských výměn :)

A i na Jednom světě nás potěšilo, jak obrovsky narůstá zájem veřejnosti o záležitosti kolem veganství, o ekologické důsledky, i vztah ke zvířatům.

 

V březnu jsme vystoupili na Evolutionu a také na VeganFestu, podle reakcí se vám líbila :) - složení bylo tentokrát Linda, Honza, Marek, Pavel, Dejv, Martin, Vojta a Lucka Mlejnková, která tento rok testovala i raw veganství.

 

¨

 

Linda pak navázala s Honzou Müllerem, Markem Kočkou a Václavem Schweidlerem psychologickou částí o tom, jak na nejčastější krizovky v životě vegana - z pohledu psycholožky a koučky. Diskuze se docela rozjela a děkujeme i za dotazy a reakce, které jste nám potom posílali - potěšilo nás, že vás psychologie zaujala, i nás tento formát bavil. Protože osobní rozvoj jde v mnoha směrem ruku v ruce s veganstvím - záznam zde . 

 

 

Na prvního máje jsme pro vás zorganizovali Veggie Náplavku.

Samotné nás v dobrém smyslu slova až šokoval :) pohled na tisíce lidí proudících celý den akcí. Podle odhadů kolem 6 - 8 tisíc lidí tento den prošlo, ochutnávalo a inspirovalo se k veganskému způsobu života. A to bylo tou největší odměnou, které se nám mohlo dostat (za několik nocí organizátorů beze spánku :) ). Program jsme koncipovali nejen jako největší český vegan food fest, ale připravili jsme také workshopy, přednášky, diskuze a živé foodshows, které běžely paralelně na třech stagích - tedy dvou lodích :) a jednom pódiu. 

Po akci jsme od vás i médií dostali nadšené ohlasy...a tak jsme se rozhodli pro vás v roce 2016 uspořádali Veggie Náplavku ještě jednu.

A byli jsme moc rádi, že se nám touto cestou daří lidem ukazovat, že utrpení zvířat je v dnešním světě opravdu už přežitek...

Na spoustu fotek a videí můžete mrknout sem.

Den před Náplavkou, na Čarodějnice :) vyhrála Linda, hlavní organizátorka Veggie Náplavky, ještě svůj další zápas na CMTA Mistrovství ČR v thaiboxu a získala tak 1. místo na MČR pro rok 2016.

A bobříka odvahy ve zvládání kumulovaného stresu během jednoho víkendu :)

 

Výhrami v roce 2016 zásoboval vegany také náš kolega MMA zápasník Pavel Salčák, který se spolu s Honzou Müllerem objevili za nás a vegany v časopise Newsweek .

Honza v roli Mistra světa v thaiboxu se pak objevil v několika dalších zajímavých rozhovorech, kde vždy bylo jedním z hlavních témat i jeho veganství.

Pavel Salčák  také jednoznačně získal titul amatérského mistra ČR v MMA. Později se objevil na Mistrovství světa a Evropy v amatérském MMA, a získal několik výher v zápasech, kde zúročil i své loňské vítězství Mistra ČR v muaythai. Číst můžete tady  nebo zde 

Zajímavým úspěchem pro vegany a zvířata, bylo také oficiální doporučení Čínské lidové republiky ke snížení konzumace masa :)

A zajímavým byl i duel Ivy Lindy z VF a Pavla Kohouta, vedoucího centra výživy Thomayerovy nemocnice v Českém rozhlase. A to zejména v momentech, kdy pan docent tvrdil, že na veganství člověk "jede na rezervy" a podobné emotivní nepravdy (které jsme už, upřímně, několik let neslyšeli ani od nepoučených laiků :) ).

Za VF nebylo těžké je vyvrátit, stejně jako obrátit pozornost od dojmů k pojmům - a tedy i vědeckému výzkumu týkajícího se rostlinné výživy v roce 2016.

Poslechnout můžete tady.

 

Vítězství veganů na světové úrovni získali v roce 2016 také Nate Diaz, jeden z nejúspěšnějších profesionálních bojovníků v MMA současnosti, který se už bezmála 20 let stravuje převážně vegansky, a také třeba Tia Blanco, jedna z nejúspěšnějších surfařek světa. A i na olympiádu do Ria se připravovalo několik vegan sportovců - například výborná, a v roce 2016 neporažená, sprinterka Morgan Mitchell.

 

S naší live exhibicí jsme přijali pozvání na dva letní festivaly: na Mighty Sounds, kde jsme s vámi zažili naprosto úžasnou a strhující atmosféru (díky moc!). Později pak i na Brutal Assaultu, kde to s vámi bylo skvělé už tradičně :)

Mrkněte.

 

Jsme moc rádi, že se k našim exhibicím přidal i Alan Svoboda, veganský bojovník MMA, který v roce 2016 získal také výhru na amatérské lize MMA MČR, Magda Šormová, naše úspěšná MMA bojovnice, kteří spolu s Martinem Jurtíkem, který si ke svým výhrám v MMA v roce 2016 připsal několik výher v kickboxu, tvoří naprosto strhující trio na exhibici "na zemi" :)

 

 

 

(Pusť si video )

Naši kampaň zaměřenou na ochranu zvířat posílili v roce 2016 nové tváře - například Jiří Denisa Procházka , které inspirují běžně se stravující populaci k tomu, že se vyplatí nad zvířaty přemýšlet.

Další vizuály: www.bojujemezazvirata.cz

Uspořádali jsme pro vás také další Veggie Náplavku. A protože navzdory podtitulu After Summer ten den panovala vedra, při kterých jsme na hlavním pódiu naměřili 65°C, patří vám všem dík za to, že jste téměř 80 vegan prodejcům zkonzumovali vše, co jste zkonzumovali a že jste navíc i přežili:)

Akce byla díky vám naprosto úžasná, opět s tisíci lidmi, a bylo skvělé pozorovat, jak jste si ji upravili - například skoky do Vltavy nebo workoutem na lavičkách :)

(Fotky  :) )

 

Velmi rádi jsme také tento rok pomáhali při vzniku projektu Veganská výzva.cz  - nejobsáhlejší české online encyklopedie tipů, triků a receptů k veganství. Sami jsme také udělali prostřednictvím Lindy několik informačních webů o veganství nebo našich akcích. Spustili jsme také partnerský projekt Vegan výživa.cz.

(viděli jste už :)? www.veganskaasociace.cz )

 

A potěšil nás také vzrůstající zájem médií o zvířata jako osobnosti, například výborný článek v Respektu o tom, jak je to skutečně s inteligencí zvířat - čtěte tady. 

 A už pouze v krátkosti: V roce 2016 nás také potěšil Arnie Arnold Schwarzenegger, který se několikrát objevil v kampaních pro snížení konzumace masa. Děkujeme také všem, kteří se přičinili o to, že se nám všem přibližuje splnění snu o zavření kožešinových farem v ČR. A před koncem roku přidala naše kolegyně Magda Šormová další českou ženskou výhru v MMA.

No a závěrem se dostáváme opět k Veggie Vánocům. Ty v roce 2016 proběhly na místě, nad kterým jsem dlouho přemýšleli.

Nakonec se nám podařilo získat místo, které jsme kolektivně pasovali na nejlepší místo pro vegan akci v celé Praze ever :) - Mánes. Historická budova s nově zrekonstruovanou galerií, barem, multifunkčním sálem a terasami se změnila na jeden den na veganskou kolonii:), kde ožily naše největší veggie trhy, s nabídkou toho nejlepšího z gastronomie, dárků a kosmetiky. A také inspirací k tomu, jak žít v roce 2017 víc v souladu s ohledem ke zvířatům - inspirovali vás po celý den přednášející i kuchaři na dvou stagích.

A hlavní organizátoři byli opět chvílemi dojati...při pohledu na tisíce lidí, kteří se ten den sešli, aby oslavili zdravý a ke zvířatům ohleduplný životní styl. Fotky , Více... , Média 

 

Vyhlásili jsme také Vegan restauraci roku 2016  - opět tuto cenu vyhrál Plevel :) - druhé místo Raw Deli, třetí Incruenti. 

 

Pokud jste dočetli až sem, je to skvělé, protože v dnešní době krátkých FB sdělení je čtení spíš záležitostí gurmánů :) - a my čtení moc rádi podporujeme.

Takže vám všem ještě jednou moc děkujeme za to, že jste v tom všem s námi a děkujeme za to, co děláte pro zvířata!

K začátku 2017 pro vás máme dárek: nový eshop, který podporuje naše další fungování a další propagaci veganství (možná ještě chvíli budeme vychytávat nějaké ty vegan mouchy :) ) 

A máme pro vás přichystané i další projekty, akce, několik překvapení a doufáme, že přidáme i další výhry - pro zvířata. 

 

Těšíme se na vás - i na svět, kde zvířata budou svobodná.

Vegan Fighters.

 

 

Zpět na Novinky