Reportáž: Veganem v Kanadě

Jak vypadá situace s veganským jídlem v Kanadě, najdete v této reportáží od našeho čtenáře Tomáše Sedláčka, která nám dorazila a všem, kteří se chystají tuto krásnou a zajímavou zemi navštívit, může poskytnout pár cenných rad pro jejich cestování. 

 

 

"Má cesta v Kanadě začala ve městě Vancouver. Moc jsem si nedělal starosti s tím, kde co budu jíst, jelikož jsem spoléhal na šťastnou krávu - Happy Cow (celosvětové označení veganských restaurací - pozn. red). První den mne nasměrovala do čínské restaurace 4D, kde bylo čínské jídlo na veganský způsob. S tímto jídlem jsem všeobecně v Kanadě neměl moc dobré zkušenosti, jídlo bylo pokaždé velmi tučné, plné různých omáček. Doporučuji spíše volit čistě veganské restaurace nebo si jídlo připravovat sám.

 

 

 

V každém supermarketu dostanete veganské pomazánky na chleba, čerstvou zeleninu a ovoce, často v organic kvalitě. Pokud vám nebude stačit tento sortiment, je možné zvolit čistě veganské/vegetariánské shopy nebo organic supermarkety, kde mají veganských věcí opravdu mnoho. Organic supermarkety jsem vyzkoušel Nature's Fare Markets a Dad's Organic Market. Jsou v několika městech a jsou velmi dobré. Všeobecně zdravě a eticky žijící Kanaďané se snaží nekupovat jídlo z USA a traduje se, že jídlo z USA opravdu není dobré. Takže to, o čem v Evropě víme pouze z doslechu a publikací a videí, mají zde jako denní chléb. Přebaly na USA potravinách obsahují málo informací a u ničeho, co není vyloženě organic, nemáte ani uvedeno, jestli to bylo geneticky manipulováno, či ne. 

 

 

 

Co se týká veganského hnutí, je v Kanadě velmi silné. Např. veganky z Whistleru, které jsem potkal ve Vancouveru, mne požádali o pomoc. Několik hodin jsme na hlavní třídě u stanice metra rozdávali stovkám lidí letáky a mluvili s nimi o veganství, o tom, jaká je pravda velkochovech. Dále jsem v Torontu potkal silnou komunitu veganů. Bohužel jsem s těmito lidmi pouze pobýval a  neúčastnil se něčeho aktivněji, zrovna byla WorldPride Parade, a tak se pozornost většiny lidí soustředila na tuto akci.

Jinak při své cestě Kanadou jsem navštívil mnoho dalších restaurací. Nesoustředil jsem se na žádná specifická jídla, či speciality, ale pouze jsem ochutnával a užíval si. Jídlo je všude velmi pěkné naaranžované. Nikde na Moravě jsem neviděl tak krásné veganské nebo vegetariánské restaurace a jídlo v nich. Ty naše jsou pěkné, avšak máme stále co dohánět. Např. nejen ve veganských  restauracích, ale i jinde vám automaticky donesou skvělou zchlazenou kohoutkovou vodu, popř. nějak ochucenou, např. mentolem. Jídlo je zde také výborně naaranžováno, radost pohledět.  

 

 

 

Pokud cestujete, je dobré si udělat zásoby na cestu, jelikož v menších městech nebo na benzínkách rozhodně nic veganského nenajdete. Snad jen zeleninové bagety od SubWaye, který je v Kanadě všudypřítomný a je to fakt ale nouzovka. A nepokoušejte se raději jíst veganské burgery ve fastfoodech s masem. Vše je hrozně tučné a velmi mastné. Nic takového jsem u nás v Česku neviděl.

Jinak doporučuji také sledovat místní dění, málem jsem se potkal se Scottem Jurkem, který běhal ve městě, přes které jsem jel. Možná také narazíte na nějakého věhlasného vegana.

Co se týká veganství obecně a jeho přijetí v Kanadě, tak je to tam rozšířenější a lidé ví o co jde. Pokud někde v normálním podniku řeknete, že chcete vegan variantu jídla, tak jsem nikdy neměl problém, vždy věděli, o co jde a jídlo přizpůsobili velmi dobře.

 

 

 

Dobrý velký oběd Vás ve vegan restauraci přijde na 400Kč a nákup v organic shopu na 1000,- Kč. Náklady v Kanadě jsou ale všeobecně vysoké, takže rozdíl mezi normálním a etic/organic jídlem zas není tak velký.

Vřele doporučuji procestovat Kanadu, já použil autobusy Greyhound a jsou opravdu komfortní a rychlé, naše se s nimi nedají moc srovnávat.

Na závěr připojuji pár obrázků a seznam restaurací, které se týkají veganství/ekologie a veganského stravování.

 

Veganské restaurace a obchody:

Vancouver- Eternal Abundance

Kamloops- Nature's Fare Markets

Banff- Nourish Bistro

Saskatoon- Dad's Organic Market

Regina- The Green Spot Cafe

Thunder Bay- Kelly's Nutrition Centre & Juice Bar

Toronto- 4 Life Natural Foods, Fresh - Since 1999

Monreal-Aux Vivre, La Panthère Verte, Crudessence


Enjoy! :-)

 

Autor: Tomáš Sedláček

Zpět na Novinky