Rady stoletého chirurga a vegana, Dr. Ellswortha Warehama, jak docílit dlouhověkosti a spokojeného stáří

Zajímavý příběh zveřejnil zpravodajský server Foxnews o jednom z nejznámějších amerických chirurgů, doktoru Ellsworthovi Warehamovi, který se nedávno dožil sta let a stáří nyní tráví prací na zahradě, když se ještě před pár lety aktivně účastnil v rámci univerzity výuky a lékařských zákroků. Svou dlouhověkost a vynikající zdravotní stav sám doktor Wareham přičítá zejména veganské stravě, na kterou již před desítkami let přešel. 

 

 

 

"Prvním impulzem k veganské stravě pro mě byl výzkum o vlivu živočišných potravin na cholesterol," říká doktor Wareham. Protože se specializoval na choroby a náročné operace srdce, viděl z vlastní praxe, jak moc problematická strava založená na živočišných produktech je a kolik lidí, konzumujících ve vysoké míře potraviny živočišného původu, končí na jeho operačním stole. "Pokud udržujete svůj cholesterol pod hladinou 150, je pravděpodobnost, že dostanete infarkt, velice nízká," sdělil v rozhovoru pro Foxnews doktor Warenham. "Můj cholesterol je nyní 117 a jsem ve výborné kondici. Třetina lidí v USA umírá na ischemické choroby srdeční, přitom je snadné rizika změnou životosprávy snížit. Určitě to za to stojí." 

 

 

Doktor Wareham žije i ve svých více než sto letech velice aktivní život, probouzí se kolem páté hodiny ráno, jak byl zvyklý z práce. Snídani začíná cereáliemi s mandlovým mlékem a poté se věnuje i lehkému cvičení. Jeho nejoblíbenější činností je nyní, kdy už neučí na univerzitě, péče o zahradu. Zajímavý je ovšem i jiný jeho koníček - rád chodí po schodech. Právě chůze po schodech je pro něj součástí zdravého životního stylu a tolik potřebného pohybu. Na schodišti ve svém domě má už přes dvacet let nalepený příspěvek klinické studie Stanfordovy univerzity, dokládají snížení rizika umrtí na srdeční nemoci, pokud pravidelně chodíme po schodech. 

Další informace (v angličině) najdete například v tomto videu

Další inspirativní příklady vlivu veganské stravy na dlouhověkost pak najdete zde

 

 


 

Zpět na Novinky