Proč rostlinná strava? Výhody veganství

V poslední době od vás dostáváme mnoho dotazů týkajících se rostlinné stravy a důvodů, které k ní vedou. Rozhodli jsme se je tedy shrnout v následujícím článku. 

 

Důvodů k tomu, proč se rozhodnout pro rostlinnou stravu, je mnoho. A ať už se rozhodnete stravovat se výhradně rostlinně nebo jen snížit poměr živočišných zdrojů, určitě tím jednoznačně získáte. 

 

Jedním z hlavních důvodů, které vedou stále více lidí v poslední době k veganství, jsou důvody zdravotní. Dnes už naštěstí výrazně stoupá informovanost a tak se stále méně můžete setkávat s názory, že být vegetarián nebo vegan znamená to, že druhý den zemřete :)

Zdravotní výhody vyváženého veganství a vegetariánství se naopak potvrzují v mnoha oficiálních studiích z posledních let. Prokazatelná spojení se zjistila například s nízkým nebo nulovým výskytem civilizačních onemocnění typu cukrovky a veganská strava je dokonce nyní v této souvislosti testovaná jako nejvíce prospěšná dieta. Pozitivní souvislost byla prokázána také s obezitou, vysokým krevním tlakem a mnoha dalšími onemocněními. A dokonce i s pozitivní psychickou pohodou.  

 

 

 

Mezinárodní nutriční a dietetické organizace doporučují vyváženou vegetariánskou nebo veganskou stravu už mnoho let jako zdravý životní styl – prestižní Americká dietetická asociace už například téměř 10 let i pro děti. 

 

Poměrně nově objevovanou výhodou je prokazatelný vliv na zvýšení fyzické výkonnosti – příklady dalších a dalších profesionálních sportovců a sportovkyň to dokládají velmi výmluvně. Na našem webu jich najdete celou řadu, od tenistek sester Williamsových, až po boxery typu Mika Tysona.

 

 

Dalším z dalších důvodů, proč se mnoho lidí (a i my :) ) stane vegany, jsou důvody etické. Získávání všech živočišných potravin je spojeno s obrovským utrpením zvířat. Ta žijí v chovech, kde během celého svého života (který je zkrácený na minimum, často umírají jako „teenageři“), prokazatelně trpí. I v této oblasti přibývají studie, které hovoří o tom, že většina zvířat nemůže v chovech naplnit ani tak základní potřeby, jako je potřeba pohybu, péči o potomky nebo i základní čistoty – většina zvířat by rozhodně neprožila přirozeně svůj život nehybně ve vlastních výkalech, jak je to dnes běžné. Mnoho lidí z tohoto důvodu snižuje spotřebu masa.

 

Málo známou skutečností je i to, že získávání mléka je často spojené s větší krutostí, než získávání masa. Mléko se totiž krávě nevytváří „jen tak“, ale stejně jako člověku jen pro potomka. Ten se musí často velmi násilně odebrat a většinou také zabít, aby se mléko mohlo nějaký čas dojit.

 

 

 

Obecně asi nejméně známou skupinou důvodů, které k veganství a konzumaci rostlinné stravy mohou vést, jsou také důvody environmentální.  FAO při OSN vydává už několik let souhrnné zprávy týkající se jednotlivých oblastí výrazného znečištění životního prostředí, ke kterému díky chovům zvířat dochází. Výmluvné jsou údaje, týkající se například ohromné míry znečištění ovzduší – ta se dnes skoro vyrovná objemu znečištění z celosvětové dopravy. 

 

 

Důvodů je tedy mnoho – a dobrou zprávou je ti to, že také způsobů, jak žít dnes zdravě a ohleduplně je také mnoho. Většina živočišných potravin nebo jídel má dnes už své chutné, rostlinné, a tedy zdravější a ohleduplné alternativy. Suroviny se dají koupit už i v supermarketech a na webu se objevují nové recepty, tipy a inspirace (třeba i u nás :) 

 

Určitě se tedy z mnoha důvodů vyplatí alespoň vyzkoušet některé z nich - pro své zdraví, zvířata i planetu. Výrazný rozdíl ve formě větší výkonnosti, pocitu větší energie (i té sexuální www.youtube.com/watch?v=HFFpr-qAWHo ) i dobrého pocitu z toho, že kvůli vašemu talíři nemusí umírat zvířata, za to alespoň podle našich zkušeností skutečně stojí. 

 


Zpět na Novinky