Pozvánka na zajímavou akci do bio Oko

Zajímavá akce je připravena na 26.3. v pražském Bio Oko - promítat se zde bude film Raid on Reykjavik Reloaded. 

Loňského listopadu uplynulo 25 let od jedné z největších a nejúspěšnějších přímých akcí v oblasti ochrany práv zvířat. 6. listopadu 1986 se malé, ospalé hlavní město Islandu probudilo do zvláštního rána. Dvěma velrybářským lodím, jindy triumfálně kotvícím v přístavu, koukala z vody u mola jen vrchní část můstku a stěžeň. Už jen z faktu, že potopené byly dvě lodě, bylo zřejmé, že šlo nikoliv o nehodu, ale o sabotáž. Policie okamžitě rozjela rozsáhlou pátrací akci, ale tou dobou už byla dvojice aktivistů organizace Sea Shepherd v bezpečí v zahraničí. Za akt sabotáže se škodou ve řádech milionů dolarů nebyl nikdy nikdo předveden před soud. Island na lov velryb uvalil moratorium, které bylo prolomeno teprve před několika lety.

Pětadvacet let po této sabotáži se na Island vydává mladá novinářka, kterou psaní o obnoveném lovu velryb přivede na fascinující putování po stopách sabotáže a pátrání jak po jejích motivacích, průběhu a provedení, tak po jejích důsledcích.

Po projekci bude následovat diskuse, které se mj. zúčastní Michal Kolesár, aktivista praktikující otevřené záchrany a monitoring věznění a týrání zvířat, či Arnošt Novák, aktivista a akademik, zabývající se radikálními ekologickými hnutími a environmentální přímou akcí.

Vstupné dobrovolné, více info zde .

 

 

Zpět na Novinky