Podle soudu je drcení kohoutku zaživa v pořádku

Pohled na odvrácenou stránu produkce vajec, kterou si většina lidí nechce připustit - drcení mladých kohout zaživa, popř jejich plynování. Podle výroku německého soudu z minulého týdne (více info v tomto aktuálním článku: https://echo24.cz/a/wbQcX/drceni-malych-kohoutu-zaziva-je-v-poradku-rozhodl-nemecky-soud) jsou tyto postupy producentů vajec v souladu se zákonem. Hromadné zabíjení kohoutků je "nevyhnutelnou součástí procesu, který lidem zajišťuje vejce," konstatoval nyní německý soud s tím, že podobné hromadné usmrcování zvířat (jen v Německu se jedná ročně přibližně o 45 milionů kohoutků) je v pořádku, když jsou za ním "rozumné" ekonomické důvody. Podnět k soudu podali představitelé německé strany Zelených.

Německo je každopádně proti ČR vepředu alespoň v tom, že se téma řeší a hledají se způsoby (například určování pohlaví kuřat před narozením), jak toto zabíjení omezovat. V České republice se odehrává to samé, zcela bez povšimnutí - na každou nosnici snášející vejce, připadá jeden kohoutek, který skočil podobně. Jak to vypadá v praxi najdete např. na tomto videu.

Než budeme soudit jiné národy nebo kultury za to, jak se chovají ke zvířatům, stálo by zato se zamyslet nad naším vlastním chování a tím, jak k zvířatům přistupujeme my sami. A jen my jsme ti, kteří mohou svým chováním (například tím, že producentům vajec přestaneme svými nákupy podobnou praxi financovat) změnit. 

Děkujeme všem, kdo se o to alespoň pokusí a nad tématem se zamyslí. 


Zpět na Novinky