Odvrácená tvář cirkusů

V některých českých městech se opět začínají objevovat cirkusy se zvířaty, například v Brně hostuje od tohoto týdne cirkus Humberto, který se na svých plakátech chlubí mimo jiné drezůrou zeber, medvědů, kamerunských koz nebo lachtanů. Bohužel stále ještě se najdou lidé, kteří si neuvědomují, co se za touto "zábavou" skrývá. Cirkusová zvířata prožívají celý život zavřená v těsných klecích s minimem pohybu a jsou nucená často drastickou drezůrou k nesmyslným a pro ně naprosto nepřirozeným úkonům. Světla a hluk manéže je stresují a jediné, co je drží na místě, je bič cvičitele. Renomovaný britský zoolog Desmond Morris k cirkusům a jejich vlivu na vnímání zvířat, které bohužel často získavají už děti, na něž cirkusy cílí, říká:  "Představa, že je legrační koukat na divoká zvířata, která jsou nucená chovat se jako neohrabaní lidé, nebo že je napínavé vidět šelmy jako trapné zbabělce pod bičem cvičitele, je primitivní a středověká. Rodí se ze starého přesvědčení, že jsme nadřazení jiným druhům a máme právo je opanovat."

Děkujeme i za šíření této informace - bohužel stále ještě hodně lidí tyto aspekty cirkusů nevnímá a vůle k tomu, v nich drezůru zvířat zakázat, jak to již udělaly některé jiné země (například Norsko, Rakousko, Bolívie, Řecko, Čína a další) u nás zatím není. Jedinou možností, jak zneužívání zvířat v cirkusech omezit, je svými penězi je nepodporovat.

Další informace o cirkusech najdete například v tomto  zajímavém článku týdeníku Respekt nebo na webu Cirkusy bez zvířat

Zpět na Novinky