Obrovský rozmach veganství v Izraeli

Velice zajímavou reportáž z Izraele, který by se podle autorky Zuzany Boehmové, pracující v této zemi ve zdravotnické sekci Světové banky, mohl proměnit v první veganskou zemi světa, přineslo aktuální vydání týdeníku RESPEKT. Autorka ve svém článku popisuje obrovské změny, ke kterým v poslední době v Izraeli v pohledu na zvířata dochází. Velký podíl na této "veganské revoluci" má podle ní zejména Gary Yourofsky, jehož přednášky se po přidání hebrejských titulku dočkaly obrovské sledovanosti a ohlasu a mnoha lidem zcela změnily pohled na tématiku využívání zvířat. "Pokud nemáte žaludek na to zhlédnout video z typických jatek, jak můžete mít žaludek jíst jejich produkty? Zdá se vám náhražka masa udělané ze sóji nebo žita hnusná? A mezitím v klidu jíte krev, šlachy, svalovinu a orgány?" cituje Zuzana Boehmová z Youroskyho přednášky, kterou můžete shlédnout s českými titulky zde

Jak autorka dále uvádí, v Izraeli logicky velice rezonuje do očí bijící podobenství mezi velkochovy a holocaustem, které zdůrazňuje například hnutí 269. "Zvířata jsou přepravována v přecpaných dobytčácích, bez jídla a pití. Mláďata jsou odtržena od matek, mají na kůži vytetovaná čísla. Jak lze podle Yourofského nazvat každodenní zabíjení milionů nevinných tvorů? Holocaust," píše autorka ve svém článku. Dále připomíná různé akce ochránců zvířat z hnutí 269, které na podobnosti s holocaustem stavějí, jako byl nedávný happening na Rabinově náměstí v Tel Avivu, kde se nechali poutat řetězi do stísněných kotců, vláčet po zemi nebo cejchovat zemědělským náčiním. 

"Trend je nyní zřejmý," říká autorka. "Na základě nových odhadů je již 10 procent Izraelců vegetariány a 13 procent přechod na vegetariánství nebo veganství zvažuje." V mnoha restauracích se dá běžně sehnat veganská pizza, v kavárnách je k dostání sojové mléko do kávy a vegetariánská kuchyně zažívá obrovský rozmach. 

Zajímavé přitom je, že oproti jiným zemím (Evropy nebo USA), kde velké procento lidí přechází na vegan stravu hlavně kvůli velice pozitivním zdravotním dopadům, které dokládá stále více výzkumů (a naopak se objevují nové a nové informace dokládající negativní vliv živočišných potravin), toto téma se v Izraeli skoro nevyskytuje a důvody jsou převážně etické.

"Objevily se samozřejmě i námitky těch, kdo se podivují, proč se živovský stát tolik zabývá zvířaty uprostřed konfliktu, v němž jsou hojně porušována lidská práva. A co na to odpovídají Izraelci? Snažíme se dělat alespoň něco s problémy, na které existuje jasné řešení…" uzavírá autorka svůj článek. Celý ho najdete v tištěném RESPEKTU, který vyšel dnes. 

Zpět na Novinky