Nezbytné složky veganské sportovní stravy - díl 1.

Správně vyvážená rostlinná strava je doporučovaná jako vhodná pro všechna věková stádia, včetně dětství, těhotenství a kojení už mnoho let, viz už např. stanovisko Americké dietetické asociace z roku 2009.  

 

Využitím veganské stravy se zabývají v posledních letech také vědecké studie (např. Fuhrman, Ferreri, 2010). Dokazují, že z hlediska výkonu je veganská strava ideální nejen díky samotnému složení, ale také také díky podružným efektům tohoto typu stravování jako je přirozené vyloučení zdraví škodlivých potravin typu rafinovaných cukrů, sladidel apod. Sportovci při správně sestavené veganské stravě mají podle studií dokonce lepší předpoklady pro výkon, zejména pro statisticky lepší úroveň imunity, a tím i nižšího výskytu onemocnění, které limitují tréninky. Subjektivně se pak sportovci shodují na zvýšení energie, výkonnosti a sportovci věnující se bojovým sportům také na zvýšení přirozené agresivity.  

 

Podle WHO jsou základem stravy obecně tyto složky: bílkoviny, vitamín A, D, E, K, thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6, kyselina pantotenová, biotin, vitamín B12, foláty, vitamín C, antioxidanty, vápník, zinek, selen, hořčík a jód. 

 

V klasickém veganském jídelníčku bychom měli dávat důraz zejména na vitamín B12, který jediný je nutné supplementovat synteticky, dále dostatečná množství vápníku, železa, zinku, vitamínu D a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které lze všechny v dostatečné míře čerpat z přirozených zdrojů, vhodným zařazením do jídelníčku.

 

novém článku v naší sekci Výživa se zaměříme na první z nich, jejich přirozené zdroje a vztah ke sportovnímu výkonu. 

 

 

 

Zpět na Novinky