Netradiční pohled Independentu na veganské stereotypy

V britském listu Independent vyšel článek autorky Victorie Martindale s poněkud provokujícím titulkem Jsi dost chlap na to, abys byl vegan? Překlad tohoto článu, který nabízí zajímavý pohled na různé sterotypy, vážící se k vegetariánství a veganství, najdete níže. 

 

 

 

Jsi dost chlap na to, abys byl vegan? 

Co mají Bill Clinton a sladké košíčky společného? Odpověď: obojí jsou vegané. Bill Clinton byl jedním z nejmocnějších politiků světa a veganské košíčky vyhrály soutěž  Food Network’s 2012 Cupcake Wars  - ani jeden z nich nezapadá do obrazu, že vegani jsou slaboši a že veganské pečení je nudné a hloupé.

 

 

Musíme připustit, že veganství mělo po dlouhá léta  špatnou pověst. Pouhá zmínka o něm vyvolávala představy mdlých, zarostlých hipíků, kteří jezdí na kolech a šíří lásku. Pamatuju si, že jediný vegan v mé skupině (a pravděpodobně jediný vegan na celé univerzitě) přišel na náš závěrečný ples oblečený v pytlovině a sandálech. Celou noc chroupal oříšky, zatímco se ostatní zpíjeli do němoty. 

U večeří jsme na něj trpělivě čekali až si promyslí každou položku na jídelním lístku, aby si nakonec vybral něco bez chuti jako křupky s příchutí kešu (pečené v troubě, nesmažené), které byly bez medové polevy a bez omáčky. To nedělá veganství zrovna dobrou reklamu, že?

To bylo v dobách kdy jsem netušila, že za pár let se ze mě, všežravce, stane vegetarián a později vegan. To jsem ještě netušila, že zažiju pohled na věc i z druhé strany. 

Nemám svou identitu až tak spojenou s veganstvím, tak se obvykle nepředstavuji se slovy „Ahoj, já jsem Victoria a jsem vegan,“ takže se asi nemůžu zlobit na kluka se kterým jsem randila. Všechno bylo v pohodě až do našeho několikátého rande, během nějž přežvykoval svůj steak. Došlo mu to a zeptal se mě: "Nevadí ti, že jím před tebou maso, že ne?“ Doufala jsem, že mi to vadit nebude, ale jak jsem viděla zbytek masa mezi jeho zuby, v tu ránu mi to došlo taky a vztah skončil ještě dříve než mohl začít.

Být veganem v dnešní době by nemohlo být jednodušší. Není to žádný objev, že bezmasá strava je jedna z nejzdravějších. Stále se nám připomíná, že je výživná. No a kdo by mohl tvrdit, že stahování zvířat z kůže jen pro jejich kožichy není  kruté, ale že je to taky nejextrémnější forma marnivosti?! Navíc, jistě vám neunikly děsivé podmínky, ve kterých žijí zvířata, která chováme pro maso a mléčné výrobky. 

 

Je však možné, že vám unikl fakt, že veganské jídlo prošlo doslova kulinářskou revolucí. Ta deprimující miska humusu s několika mrkvemi, která byla spojována s veganským jídlem se přeměnila na bohatou, vynikající stravu stejně lákavou a uspokojující jako je strava běžná. A existují spousty veganských kulturistů, kteří dokazují, že můžete mít ruce ze železa a přitom nejíst živočišnou stravu. 

 

Pokud ale struktura a zápach mrtvoly zvířete je to, čemu nemůžete odolat, existují různé veganské verze v podstatě čehokoliv – „tofurkey“ – krocan z tofu, hot dogy, kuřecí nugety apod. (V českých podmínkách sojové maso, robi, ďobačky a mnoho dalších - pozn. red)

 

 

foto: Wheaty 

 

Mezi velice mužné známé osobnosti, které se rozhodly vyvarovat krutosti a přešly na veganský životní styl patří olympijský zlatý medailista Carl Lewis, Mike Tyson a Bryan Adams – legendy, které otřásají mýtem, že veganství je pro chudinky. 

Vegani nemusí vypadat slabě a nemocně více než lidé, kteří jedí maso a jsou až nelidsky obézní, brunátní v obličeji a mají velmi vysokou hladinu cholesterolu. 

A ještě jedna věc. Člověk musí být silný aby žil a stravoval se jako vegan ve světě, který žene lidi opačným směrem. Dokonce jsem začala oceňovat sílu a odvahu mého univerzitního spolužáka. Určitě to chce kuráž se objevit na jedné z nejdůležitějších akcí v životě oblečený v pytli od brambor a … střízlivý!

V době, kdy vstupujeme do Světového měsíce veganství, je na čase aby se masožravci pohnuli a nechali vystoupit opravdové chlapy. 

 

Zpět na Novinky