Na Vysočině uhořelo 1400 prasat a reakce médií na tuto zprávu

Možná jste v médiích zachytili zprávu  o tom, že na Vysočině uhořelo včera asi 1400 prasat. Vzhledem k tomu, že se tak stalo o vánocích, tedy v době, kdy většina lidí někdy až uměle prožívá atmosféru klidu a pohody, vystupuje možná o to více do popředí to negativní, co panuje v naší společnosti ve vztahu ke zvířatům.

 

Prasata jsou velmi vnímavá zvířata, s intelektovou kapacitou převyšující psy a podobnou situaci musí tedy subjektivně prožívat velmi ohrožujícím způsobem, možná ne nepodobným tomu našemu.

 

Většina médií, informujícím o této události však přesto hovoří pouze o finančním vyčíslení škody. Pokud pomineme samu podstatu etického vztahu ke zvířatům, je škoda, že média nepřináší zároveň alespoň praktické informace o tom, že požáry a následné uhoření zvířat se ve velkochovech  dějí, a to rozhodně ne zřídka. Problematiku odvětrávání, funkčních požárních systémů a následných opatření  řeší i evropská legislativa vztahující se k welfare hospodářských zvířat s tím, že většina chovů v ČR má systémy i opatření zastaralé - pokud vůbec.

 

tomto článku si můžete přečíst o prasatech více a pokud sse během vánoc i po nich setkáte třeba s nabídkou vepřového řízku či šunky na chlebíčku, určitě si na něj vzpomeňte :) 

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky