Na co se soustředit pro vyváženou vegan stravu

Pozitivní vliv vyváženého veganského stravování potvrzují v praxi nejen výkony různých veganských sportovců , ale i moderní dietické studie, které navíc prokazují, že správně rozvržená veganská strava je zdravotně přínosná jak v prevenci, tak i v léčbě různých nemocí (například problémy s cholesterolem, vysokým tlakem, diabetem 2 a další). Důležité ale je, aby váš vegan jídelníček byl skutečně komplexní a obsahoval všechny potřebné látky. Stručný a základní přehled toho, na co  určitě nezapomenout, najdete v tomto článku. 

 

 

 

 

 

Bílkoviny

Bílkoviny jsou základními stavebními kameny organismu, proto jsou pro naši stravu nepostradatelné. S oblibou bývají uváděné jako hlavní argument pro konzumaci masa,  přitom rostlinná strava je na bílkoviny velice bohatá. Navíc s nimi nekonzumujeme cholesterol a další látky, které mají na zdraví konvenčně se stravujících lidí velice negativní vliv. Dopřejte si tedy kvalitní proteiny v dostatečném množství, zejména pokud chcete nabrat svalovou hmotu. Nejvíce neživočišných proteinů obsahují luštěniny, fermetované sójové výrobky jako tofu a tempeh, různé náhražky masa (sojové maso, robi) apod - jejich komplexní přehled jsme zveřejnili tady . A pokud byste chtěli pro své tělo připravit úplné proteinové bombičky, je možné sáhnout i po veganských suplementech - více info o zde

 

 

 

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou všude tam, kde jsou bílkoviny (jsou jejich základním stavebním kamenem). Největší přísun těchto látek je nezbytný na těch místech našeho těla, kde dochází k největší spotřebě a obnově bílkovin - v játrech, svalech, kůži, atd. Většinu potřebných aminokyselin si naše tělo dokáže vytvořit samo. Asi 9 aminokyselin však musí být dodáno potravou, jde o tzv. esenciální aminokyseliny. Bohatým zdrojem bílkovin a tedy i aminokyselin jsou luštěniny. Některé esenciální (nezbytné) aminokyseliny jsou v rostlinné stravě obsaženy v menší míře, proto je vhodné mezi sebou rostlinné bílkoviny max kombinovat - tedy například bílkoviny (aminokyseliny) z ořechů a soji, z hnědé rýže, luštěnin apod… 

 

 

 

Vitamíny a minerály

Ve vitamínech se soustřeďte především na vitaminy A, D a B12. Vitamin A, který má protirakovinové účinky a je zodpovědný za dobrý zrak, získáte například z vojtěšky, mrkve, špenátu či manga. Druhým důležitým vitaminem je D, ten ponechává kosti zdravé a pevné. Pro doplnění Dčka se zaměřte na banány, obilné klíčky a avokádo. Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a pro funkci nervového systému. Synteticky vyrobený vitamín B12 se přidává do mnoha potravin i nápojů - například rostlinných margarínů, sojových jogůrtů, různých rostlinných mlék a nápojů a ve velké míře je pak třeba ve většině energy drinků. Železo či jód obsahují mořské řasy, bílé fazole, sezamová semínka. Vápník obsahují sójové boby, madle, lískové ořechy. Zinek naleznete v celozrnných obilovinách, sezamovém tahini, chřestu a misu.  

 

 

 

Nenasycené tuky

Nenasycené tuky jsou součástí rostlinných olejů a ořechů. Tento druh tuků působí na náš organismus příznivě (na rozdíl od nasycených tuků z živočišných potravin) a dokonce snižuj riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Nejvhodnějšími zdroji nenasycených tuků jsou kvalitní oleje lisované za studena. Střídejte konopný, olivový, lněný, dýňový.

 

 

 

Suplementace

Jelikož může být někdy odtížné (při vysoké sportovní zátěži, popřípadě v místech, kde není nabídka veganských potravin dostatečně široká) dodržovat maximálně nutričně vyvážený jídelníček, existuje možnost suplementace. Výhradně veganské výživové doplňky si můžete objednat v e-shopu  Vegan Fighter. V e-shopu nabízíme produkty v nejvyšší možné kvalitě, čemuž může odpovídat trochu vyšší cena, ale kvalita a výsledný efekt je oproti ostatním průměrným výrobkům nesrovnatelný. 

 

 

Zpět na Novinky