Maso nadopované antibiotiky

Se šokujícím zjištěním přišla o víkendu polská média v investigativní reportáži mapující praktiky v chovech zvířat na maso. Reportérka televize TVN 24 se půl roku vydávala za chovatelku drůběže a dobytka a zjistila  nové informace o praxi v tomto průmyslu. Reportáž se nezaměrovala na podmínky zvířat, které jsou samy o sobě naprosto otřesné, ale na jejich krmení a podávání léků, zejména antibiotik, o kterém se hodně spekuluje. Jak vyšlo najevo, to se totiž děje u polských chovatelů navzdory přísnému zákazu Evropské unie v obrovské míře - a není důvod si myslet, že u nás by to bylo zásadně jiné. Navíc velké procento u nás prodávaného masa pochází právě z Polska. "V Polsku v podstatě nejsou zvířata chovaná na maso, která by neměla antibiotika v organismu," uvedla redaktorka v reportáži. 

Podle informací, které zveřejnila i česká mainstreamová média, se jedná hlavně o nelegální antibiotika z Číny, zejména metronizadol, u kterého zkoušky potvrdily, že působí rakovinotvorně. "Mnozí chovatelé ho přidávají bez jakékoli kontroly drůbeži nebo dobytku do krmiva, čímž stimulují jejich urychlený růst," uvedla dále novinářka. A právě maximalizace zisku a co největší výnosnost stojí za tímto zneužíváním léků ve velkém; zejména v případě kuřat se jedná o naprosto extrémní případy, kdy kuře dosahuje několikásobně větší hmotnosti a podílu svalů, než by to pro něj bylo přirozené. To má pro něj za následek, že svůj krátký život prožije v neustálé bolesti, kdy jeho kosti nejsou schopné udržet enormní zátěž z hmotnosti, kterou nosí. Pro chovatele je však hlavní jateční váha kuřete a co největší podíl masa, za které mu spotřebitelé platí. V této souvislosti je i poměrně výmluvné, že zatímco u jiných zvířat se udávají alespoň počty chovaných a zabitých kusů, v případě drůbeže se to počítají i v oficiálních statistikách jen tuny vyprodukovaného masa - nikoli jako kusy konkrétních zvířat. 

 

 

 

Enormní množství požívaných antibiotik a má velice negativní zdravotní následky i pro lidi - kromě jiného i to, že se bakterie a mikroorganismy stávají rezistentní a klasická antibiotika, když je člověk opravdu potřebuje, přestávají účinkovat. 

V pohledů veganů jsou tyto nové informace pak dalším důvodem, proč maso zvířat nekonzumovat a dát přednost zdravějším a etičtějším alternativám

Podrobnější informace najdete například zde

Zpět na Novinky