Lepší vyhlídky pro zvířata používaná pro válečné účely

Zajímavá zpráva proběhla začátkem roku Spojenými státy. Prezident Obaha podepsal nový zákon, ve kterém jsou mimo jiné řešeny i pokusy na zvířatech pro militaristické účely.

I když toto odvětví není příliš známé a už vůbec ne veřejně prezentované, přesto v něm ročně umře velmi krutou smrtí miliony zvířat. Důvod je v tomto případě maximálně absurdní a zbytečný - na zvířatech, nejčastěji prasatech a psech jsou zkoušeny nové zbraně a to jak z hlediska účinku a zkoumání rozsahu poškození, tak i z hlediska následného vývoje poranění. Často jsou tak například prasatům nebo kozám amputovány nebo ustřeleny končetiny a podobně.

Podle nového zákona budou nově muset být zvířata alespoň evidována a pokusy zdůvodňovány, jak se zatím nedělo díky vyjímkám, které militaristický průmysl díky utajení, narozdíl například od výzkumu medicínského, využívá. Dále pak také bude stanoveno datum, od kterého bude povinné používat alternativy k pokusům na zvířatech. Ty v současné době samozřejmě existují, nicméně armáda je nepoužívá. Nezbývá než doufat, že se k USA připojí postupně i další státy a posun v této oblasti se celkově zrychlí.

Zpět na Novinky