K zákazu zvířat v cirkusech přistupuje stále více zemí

Pod podobnými titulky informovala v těchto dnech média o stále větším počtu zemí, které zakazují využívání zvířat v cirkusech. "Člověk začíná konečně uznávat, že zvíře, bytost schopná emocí, nemůže být považováno za něčí majetek a zábavu," uvádí například server iDnes, který o zákazu momentálně projednávaném v Německu informoval. 

Snad žádná lidská činnost neukazuje rozpor našeho vztahu ke zvířatům více, než právě cirkusy. Zvířata jsou v nich zejména dětem ukazována během vystoupení v různých rádoby komických situacích, ke kterým jsou ovšem donucena drastickou drezůrou. Kromě těchto pro přirozeně většinou plachá zvířata velmi stresujících představení tráví zbytek života v miniaturních maringotkách a šance uspokojit byť jen zlomek svých přirozených potřeb je pro ně minimální. Tento fakt začínají uznávat dokonce i oficiální představitelé. "To, co je ukazováno dětským očím, jsou těžce narušená zvířata," uvedla při projednávání zákona zemská ministryně zemědělství Ulrike Hofkenová. 

Zákon zakazující vystupovaní a drezůru zvířat v cirkusech už platí například ve Švýcarsku, v některých amerických státech, v Bolívii, projednává se ve Velké Británii a nyní v Německu. V Čechách se zatím vztahuje jen na některé druhy velkých zvířat, například hrochy nebo nosorožce. 

Jako další pozitivní efekt, kromě omezení týrání zvířat, ke kterému bude díky zákazu těchto klasických cirkusů docházet, je i rozvoj tvz. nových cirkusů, které jsou již nyní na obrovském vzestupu a nabízí úžasné umělecké zážitky, aniž by kvůli nim musela trpět zvířata. 

 

 

Zpět na Novinky