Jak na veganskou jarní detoxikaci organismu

S přicházejícím jarem vám přinášíme tip na přirozené pročištění organismu, které vaše tělo po extrémně dlouhé zimě dozajista uvítá. 

Cílem detoxikace je v prvé řadě pročištění orgánů trávícího systému. Nejdůležitější v něm je funkce jater, které zachycují a zpracovávají nebezpečné toxiny. Toxiny se do těla dostávají z ovzduší, ale nejvíce se uvolňují jako odpadové látky z jídla, které konzumujeme. Detoxikační potraviny pomáhají eliminovat tyto toxiny čištěním krve, neutralizací a rozložením toxinů a cholesterolu za pomocí žluče. Detoxikační potraviny jsou bohaté zejména na vitamíny A, B, C, E a vlákninu, jejíž přítomnost ve stravě je naprosto nezbytná pro účinné pročištění a správnou funkci střev.  

 

 

Nejúčinnější detoxikační potraviny:

 

Zázvor

Kořen zázvoru stimuluje cirkulaci krve. Napomáhá filtrovat toxiny z těla a vyplavovat je prostřednictvím potu a moči. Obsahuje velké množství éterických olejů a hořčin. Dále obsahuje gingerol, který je svým chemickým složením podobný aspirinu. Ředí krev a posiluje žaludek. Má antibakteriální a silné protizánětlivé účinky. Je vhodný používat ho hlavně v syrovém stavu.

 

Česnek

Česnek čistí krev a snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Také z ní odstraňuje tuky. Snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a blokuje růst nádorů. Česnek obsahuje hodně metioninu a cysteinu - esenciálních aminokyselin, chránící játra tím, že jim pomáhají produkovat žluč, která pak odstraňuje z těla toxiny rozpustné v tucích. Detoxikačního účinku dosáhnete, jestliže přidáte do svého jídla 5 stroužků syrového česneku.

 

Olivy

Obsahují vysoce cenné mastné kyseliny, vitamíny A, B1, B6, kyselinu folátovou, vitamín C a E, minerály draslík, hořčík, vápník, fosfor. Kvalitní panenský olivový olej podporuje správnou činnost žlučníku a snižuje množství cholesterolu v těle. 

 

 

Koriandr

Koriandr umí z lidského těla efektivně eliminovat toxické kovy, jako je olovo, rtuť a hliník. Ne každý však jeho velmi výraznou a specifickou chuť snese, proto je vhodné jej ochutnat dříve, než ho do pokrmu přidáte.

 

Hlíva ústřičná

Houba, která silně posiluje imunitu a je velmi vhodná pro diabetiky. Je bohatá na esenciální aminokyseliny. Je účinnou prevencí proti arterioskleróze, srdečním a oběhovým chorobám, vysokému tlaku a dně. Má velmi silné detoxikační schopnosti.

 

Kurkuma kurkuma obsahuje látku zvanou kurkumin, která má léčivé účinky. Čistí krev, působí detoxikačně a protizánětlivě. Pomáhá při zažívacích potížích a jaterních onemocněních. Působí i proti nadýmání. Snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi. Kukurama je kořen, který se u nás dostane hlavně jako sušený prášek.

 

Bílá a černá ředkev

Velmi účinně detoxikuje a odhleňuje. Podporuje funkci žlučníku, zažívání a kvalitní látkovou výměnu. Obsahuje vitamin C, minerály a enzymy.

 

Avokádo

Je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, draslík, vápník, železo a obsahuje silný antioxidant vitamín E.

 

 

 


Rukola 
Jde o listovou zeleninu s hořkou chutí. velmi pozitivně ovlivňuje zažívací činnost. Je známá vysokým obsahem vitamínu C, vápníku, draslíku, zinku a jodu a beta - karotenu, který je také silný antioxidant.

 

Čekankový puk 

Vynikající zelenina s nahořklou chutí. Aktivuje játra a žlučník, silně detoxikuje. Pomáhá při odvodňování organismu.

 

Naklíčená semena

Např. naklíčená čočka, mungo, řeřicha, ředkvička nebo brokolice. Obsahují velké množství enzymů, esenciálních aminokyselin a stonásobně vyšší dávku vitamínu c než citrusové plody.

 

Řasy

Jsou přímo minerálovou bombou. Obsahují až přes 40 minerálů, především vápník. Díky speciálním kyselinám mají silně detoxikační účinek při vylučování těžkých kovů z těla. Z mořských řas je velmi vhodná pro kuchyňské využití do polévek, salátů či koktejlů řasa wakame. Ze sladkovodních pilulkových variant je velmi vhodná jako potravinový doplněk chlorella nebo spirulina.

 

 

 

Kustovnice čínská (goji)

Jsou ceněny hlavně pro vysoký obsah aminokyselin, podporují krvetvorbu, posilují ledviny a játra. Mají silný anti-aging-efekt. Regulují hladinu krevního cukru a snižují krevní tlak. Červené malé bobulky můžeme přidávat do ovocných kompotů, obilných kaší, koktejlů a dokonce i polévek, nebo je můžeme zobat jako sušené ovoce. 

 

Miso

Dochucovací pasta vyrobená ze sojových bobů,  rýže a pšeničné nebo ječné mouky. Vedle vysokého podílu aminokyselin, obsahuje živé bakterie - probatika, které jsou důležité pro zdravou střevní mikroflóru. Obsahuje také vitamín b12. Působí zásadotvorně, podporuje trávení a imunitu a má silné detoxikační účinky. Miso pastu je vhodné přidávat do polévek ke konci přípravy. Polévku velmi kvalitně ochutí, chuť je podobná bujonu.

 

Zelenina

Čerstvá zelenina obsahuje velké množství chlorofylu, který je nejen užitečný k lepšímu trávení tuků. Zelená listová zelenina navíc obsahuje vitamin E potřebný k ochraně jater. Cibule, fazole a růžičková kapusta obsahují metionin a cystein, které taktéž chrání játra. Zelená listová zelenina, růžičková kapusta, brokolice, ale i květák, cibule a červená řepa jsou doporučovány jako detoxikační potraviny.

 

 

Ovoce

Syrové ovoce obsahuje vysoký podíl vlákniny. Ovoce jako jablka, hrušky, broskve, mango, pomeranče a grepy obsahují velké množství prospěšných látek jako například vitamin C, beta karoten a antioxidanty. Ananas navíc obsahuje velice důležitý peptid bromelain, který pomáhá při regeneraci, v prevenci rakoviny, řídnutí kostí a snižuje riziko žaludečních vředů. Podílí se určitou měrou i na redukci tuku.

 
Zpět na Novinky