Jak na vegan vánoce II.

Protože vánoce se už rychle blíží a mnoho z vás je pravděpodobně slaví, přinášíme další tipy, jak je letos strávit eticky - a to i ve vztahu ke zvířatům.

Důležitou součástí vánoc jsou určitě i sladkosti – a právě několik tipů na veganské vánoční cukroví vám nyní přinášíme. Navzdory obecnému povědomí platí, že všechny druhy českého vánočního cukroví lze připravit i vegansky, a to velmi snadno: Mléko nahradíme snadno druhy mléka z alternativních zdrojů, např. mlékem mandlovým, sojovým nebo pohankovým. Lepší pro pečení jsou varianty rozpustné, protože můžeme lépe docílit námi požadované hustoty. Vejce se dobře nahrazují sojovou moukou nebo lněným semínkem, případně vůbec nevadí jejich vynechání. A tuky lze samozřejmě vybrat pouze rostlinného původu – v nabídce je dnes už nepřeberné množství.

Pokud byste rádi letošní vánoce strávili ještě zdravěji, všechny přísady můžete samozřejmě vybírat v bio kvalitě, místo bílého cukru použít cukr hnědý nebo steevii. Vyzkoušet ale také můžete raw vegan vánoční sladkosti, tedy takové, které neprošly teplotou 38 stupňů a zachovávají tedy všechny živiny. O recepty na ně se s vámi podělíme příště.

Dnes vám nabízíme inspiraci na vánoční cukroví klasické, pečené. Takže mnoho zábavy při přípravě a hlavně dobrou, veganskou chuť :)

 

 

VÁNOČKA

½ kg hladké mouky

10 dkg cukru písek

10 dkg rostlinného tuku

1 vanilkový cukr

5 dkg rozinek

5 dkg oloupaných na nudličky nakrájených mandlí

2 dkg droždí 

špetka soli

¼ l sojového mléka

V misce smícháme mouku a sůl. Uděláme důlek na kvásek. Po vzejití kvásku přidáme rozehřátý tuk, cukr, vanilkový cukr a sojové mléko. Vše smícháme, přidáme rozinky, mandle (část necháme na posypání vánočky) a vypracujeme hladké těsto. Necháme kynout 1 hodinu. Na vále rozdělíme vykynuté těsto na 9 dílů 4 + 3 + 2 a zapleteme vánočku (pro zručné :) ). Posypeme ji zbylými mandlemi a 10 minut necháme odpočinout. Pečeme při 160°C asi 45 minut.

Pro méně zručné :)  – těsto rozdělíme na 2 díly, vytvoříme bochánky. Další postup je shodný jako u vánočky.

Kvásek:

2 lžičky cukru

droždí

1 dl teplého sojového mléka

Do důlku dáme cukr, na něj nadrobíme droždí a zalijeme teplým (ne horkým) sojovým mlékem. Jemně promícháme až se vytvoří řidší kašička. Necháme kynout 15 minut.

 

LINECKÉ CUKROVÍ

15 dkg hladké mouky

10 dkg kukuřičného škrobu

9 dkg moučkového cukru

14 dkg rostlinného tuku

šťávu z 1 citrónu – přidáváme postupně

Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme škrob a tuk. Zpracujeme těsto, je-li potřeba (pokud těsto nelze spojit) přidáme citrónovou šťávu. Těsto vyválíme na pomoučeném vále na tenký plát a vykrajujeme kolečka. U poloviny ještě vykrojíme i střed menší formičkou. Pečeme na plechu s pečícím papírem při 180°C. Vychladlé slepujeme pikantní rybízovou zavařeninou. Necháme uležet  v chladu. 

 

 

 

VANILKOVÉ  ROHLÍČKY

24 dkg hladké mouky

16 dkg rostlinný tuku

5 dkg moučkového cukru

10 dkg mletých lískových oříšků

Mouku a moučkový cukr prosejeme na vál, přidáme oříšky a tuk a vypracujeme vláčné těsto. Nakrájíme dílky, ze kterých tvarujeme rohlíčky. Klademe je na plech s pečícím papírem. Pečeme při 180°C.  Ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru s vanilkou. Necháme v chladu uležet.

 

 

 

KOKOSOVÉ CUKROVÍ

30 dkg hladké mouky

12,5 dkg rostlinného tuku

12,5 dkg kokosové moučky

12,5 dkg moučkového cukru

½ prášku do pečiva

voda

Na vál prosejeme mouku a moučkový cukr, přidáme prášek do pečiva,  kokosovou moučku a tuk a zpracujeme těsto. Na pomoučeném vále vyválíme tenký plát a vykrajujeme hvězdičky nebo jiné tvary. Přeneseme na plech s pečícím papírem a pečeme při 180°C. Vychladlé uložíme do dózy uležet, vhodný je alespoň týden v chladu. Potom slepujeme krémem a poléváme rozpuštěnými karobovými bonbony. Hotové opět uložíme v chladu.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

Utřeme do pěny.

 

KOKOSOVÉ ROHLÍČKY

20 dkg hladké mouky

20 dkg kokosové moučky

20 dkg rostlinný tuk

15 dkg moučkového cukru

balíček karobových bonbonů

 

Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme kokosovou moučku a tuk. Vypracujeme těsto, které necháme při pokojové teplotě  ½  hodiny odpočinout. Z těsta tvarujeme rohlíčky, klademe je na plech s pečícím papírem. Pečeme při 180°C. Vychladlé rohlíčky namáčíme špičkami do rozpuštěných karobových bonbonů.

 

MÁSLOVÉ ROHLÍČKY

28 dkg hladké mouky

21 dkg rostlinného tuku

7 dkg cukru – jemný cukr písek

14 dkg mletých lískových oříšků

Na vál prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Z těsta tvarujeme rohlíčky. Klademe je na plech s pečícím papírem a pečeme při 180°C. Ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru s vanilkou. Necháme v chladu uležet.

 

 

OŘECHY

14 dkg hladké mouky

10 dkg rostlinného tuku

8 dkg moučkového cukru

6 dkg mletých ořechů

Mouku a cukr prosejeme na vál, přidáme ořechy a tuk. Vypracujeme těsto, které si nakrájíme na kousky, ty pak vtlačujeme do formiček. Pečeme při 180°C. Vyklápíme z úplně vychladlých formiček a v dóze necháme týden uležet. Potom spojujeme vždy dva ořechy ořechovým krémem a opět necháme v chladu uležet.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

6 dkg mletých ořechů

2 lžíce rumové tresti

Tuk a cukr utřeme do pěny, přidáme ořechy a tresť a ještě důkladně promícháme.

 

 

 

PERNÍČKY

64 dkg hladké mouky

16 dkg moučkového cukru

16 dkg Sladovitu  (místo medu)

10 dkg rostlinného tuku

1 prášek do perníku

½  lžičky jedlé sody

10 lžic sojového mléka

1 karobové bonbony

Na vál prosejeme mouku, cukr, prášek do perníku a jedlou sodu. Přidáme ostatní suroviny, (mléko postupně) a zpracujeme hladké těsto. To dáme v mikrotenovém sáčku do ledničky odpočívat den i déle. Pak těsto vyválíme na 3 mm silnou placku a vykrajujeme různé tvary. Pečeme při 180°C. Vychladlé perníčky slepujeme zavařeninou nebo krémem, povrch poléváme rozpuštěnými karobovými bonbony.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

Utřeme do pěny.

 

PRACNY

17 dkg hladké mouky

12,5 dkg moučkového cukru

12,5 dkg rostlinného tuku

6 dkg mletých ořechů

1 lžíce kakaa

špetka tlučené skořice, hřebíčku a nového koření

Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme ostatní suroviny  a vypracujeme těsto. Z těsta si nakrájíme kousky, které vtlačujeme do formiček. Pečeme při 180°C. Vyklápíme z vychladlých formiček. Cukroví obalujeme v moučkovém cukru s vanilkou. Necháme v chladu uležet.

 

 

 

DORTÍČKY

18 dkg hladké mouky

12 dkg rostlinného tuku

4 dkg moučkového cukru

3 dkg mletých ořechů

Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme ořechy a tuk a vypracujeme těsto. Na pomoučněném vále vyválíme z těsta plát, ze kterého vykrajujeme kolečka. Klademe na plech s pečícím papírem a pečeme při 180°C. V dóze necháme alespoň týden uležet v chladu. Slepujeme krémem. Zdobíme rozpuštěnými karobovými bonbony, doprostřed dáme oloupanou mandli. Uložíme i dál v chladu.

Krém

20 dkg tuku

15 dkg moučkového cukru

2 lžíce rumové tresti

 

FRANTIŠKY

40 dkg polohrubé mouky

2 dkg droždí

2 dl teplého sojového mléka

4 dkg pískového cukru

7 dkg rozpuštěného rostlinného tuku

¼ lžičky soli

2 lžíce skořice

V misce smícháme mouku a sůl. Uděláme důlek na kvásek. Po vzejití kvásku přidáme ostatní suroviny a zaděláme vláčné těsto. Těsto necháme 20 minut kynout. Z těsta vyválíme placku 30 x 70 cm, potřeme náplní a srolujeme. Nakrájíme na 5 cm široké kousky, ty klademe na plech ( na výšku). Tupou stranou nože stlačíme jemně střed, necháme ještě 10 minut odpočinout. Pečeme při 200ºC cca 12 minut.

Kvásek

2 lžičky cukru

droždí

1 dl teplého sojového mléka

Do důlku dáme cukr, na něj nadrobíme droždí a zalijeme teplým (ne horkým) sojovým mlékem. Jemně promícháme až se vytvoří řidší hmota. Necháme kynout  15 minut.

Náplň:

10 dkg rostlinného tuku

7 dkg pískového cukru

1 lžíce skořice

Vše utřeme do pěny.

Zpět na Novinky