Jak na vegan Vánoce I.

Vánoce se rychle blíží a pokud je slavíte, ať už z náboženských nebo kulturních důvodů, máme pro v následujících dnech několik tipů, jak je strávit alespoň v některých ohledech vegansky, a tedy více eticky a ohleduplně. 

Někteří a některé z vás v této době možná nakupují dárky - a podle statistik je jedním z nejčastějších dárků kosmetika v různých podobách. Proto možná na úvod nezaškodí pár tipů pro nákup kosmetiky, kvůli jejíž výrobě nemusela trpět a umírat zvířata. Té je v současné době už tolik, že si můžete opravdu vybírat z široké nabídky - jenom vědět, které značky jsou ty zodpovědné. 

 

Pro mnoho kosmetických výrobků totiž stále, i dnes, zvířata trpí díky povinnostem některých zemí testovat chemické ingredience nebo i výsledné produkty nebo kvůli nedůslednosti některých firem. V EU je situace v posledních letech sice lepší, pro kosmetické účely se velmi zhruba řečeno kosmetika dnes už netestuje, nicméně situace obsahuje různá ale. Tím jedním z nich jsou výjimky, na které se tato nařízení nevztahují. Dalším z nich je to, že některé velké společnosti mají výrobu a tím i testy na zvířatech přesunuté do zemí, kde tyto zákony neplatí - stále se tedy vyplatí situaci kolem kosmetiky sledovat, pokud nechcete, aby kvůli zrovna vašemu nákupu zvířata umírala. I zde totiž platí, že je pouze na nás, spotřebitelích a spotřebitelkách, co svými penězi podpoříme.  

V případě kosmetiky tak můžete podpořit stále celou paletu krutých testů na hlodavcích, psech, kočkách, ale i na jiných druzích zvířat. Rozpětí takových testů je velké – od testů kožní dráždivosti, kdy jsou látky nanášeny na záměrně poraněná místa, až po testy LD 50, kdy je do různých skupin zvířat postupně vpravována látka takové koncentrace, která všechny často ve velkých bolestech usmrtí. 

 

Ke všem testům dnes existují spolehlivé alternativy a není tedy nejmenší důvod je dále používat. A není tedy proto ani nejmenší omluva pro výrobce, kteří stále používají levnější, zastaralé metody s použitím zvířat.

Pokud se chcete této kosmetice vyhnout, stačí nakupovat podle seznamu netestované kosmetiky nebo sledovat označení, která jsou uvedena na obalu. Pro kosmetiku jsou to dva základní certifikáty, které vám v orientaci pomohou - certifikát HCS a Vegan a pak různé další certifikáty označující tzv. přírodní kosmetiku, ikdyž v tomto případě si stoprocentně jisti být nemůžete.

Nejspolehlivějším je logo HCS, které stanovuje velmi přísné zásady a díky nim si můžeme být skutečně jisti, že pro takto certifikovaný výrobek nemuselo trpět žádné zvíře.

 HCS      

 

 

Podobnou funkci plní logo Vegan, které zároveň zaručuje i to, že ve složení výrobku se neobjeví žádná část mrtvého ani živého zvířete.

Netestová kosmetika zcela bez krutosti je však i v nabídce některých firem, které se certifikací nehonosí - ať už z jakýchkoliv důvodů. Obecně spíše doporučujeme nákup té s certifikáty, protože u výrobců, kteří sice sami deklarují netestování, může nastat a nastává situace, kdy jejich dodavateléna zvířatech testují. Nicméne existují vyjímky, např. firma Lush. 

 

Poslední skupinou je tzv. přírodní kosmetika, a ta je k dnes už také dostání v mnoha obchodech. Některé obchodní řetězce (např. DM drogerie) na jejím prodeji dnes už i marketingově stavějí a i jejich vlastní značky (např. Alverde) jsou dokonce často z velké části i veganské. Všechny tyto produkty jsou kvalitativně stejně dobré, jak od firem, které se testování kosmetiky na zvířatech stále drží, často jsou navíc zdravější, protože bývají vyrobeny ze surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství, s minimem nebo žádnými chemickými složkami.

Doufáme, že vám tyto základní informace pomohou oslavit letos vánoce etičtěji, bez nutnosti působit svým dárkem utrpení jiným živým tvorům. 

Vynikajícím a základním zdrojem je pak web kolegů ze Svobody zvířat NetestovanoNaZviratech.cz

Přejeme krásné a veganské vánoce, další tipy k nim přineseme v nejbližší době.     

 

Zpět na Novinky