Jak by vypadal vegan svět v roce 2050 podle studie z Oxfordu?

Výzkum realizovaný na Oxfordské univerzitě o scénářích, které by nastaly při přechodu na rostlinnou nebo převážně rostlinnou stravu prokázal významné pozitivní změny, a to pro celý svět.  
 
Tým pod vedením Marco Springmanna zpracoval model pro srovnání s případným rokem 2050, v různých regionech světa,  a výsledky jsou ohromující:
Jako důsledek úpravy světového jídelníčku uvádí tým 6 - 10 % pokles světové úmrtnosti, 29 - 70% pokles emisí skleníkových plynů a dokonce úsporu 1 - 31 bilionu dolarů. 
 
 
 
Zajímavé je také srovnání mezi jednotlivými druhy jídelníčku, které byly zkoumané: přechod na pouhé snížení konzumace živočišných produktů by přinesl o 5,1 milionů úmrtní ročně méně, přechod na vegetariánství o 7,3 milionu méně a přechod na veganství dokonce o 8,1 milionů. Podobně, přechod na veganství by snížil emise skleníkových plynů o 70%, v porovnání s přechodem na nižší objem živočišných potravin, kde by pokles byl 29%. 
  
 
Výzkum byl realizovaný Oxfordským projektem zabývajícím se budoucností potravin Oxford Martin Programme on the Future of Food k výzkumu řekl: 
"Nevyvážená strava, jako nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny a vysoká míra konzumace červeného masa a uzenin zodpovídají globálně za největší zdravotní obtíže. To, co jíme, je zároveň odpovědné za více jak čtvrtinu skleníkových plynů a tím je stravování i nejvýznamnějším původcem změn klimatu. K výsledkům dodal: 
"Neočekáváme, že se každý stane veganem. Ale změny klimatu způsobené stravováním budou obtížně řešitelné, a budou vyžadovat víc než jen technologické změny. Přechod na zdravější a environmentálně udržitelnější stravu může být velkým krokem správným směrem."  
Souhlasíme! :) 
 
 

Metodologie a celý článek: http://www.pnas.org/content/113/15/4146.full
Oxford Programme on the Future of Food:http://www.oxfordmartin.ox.ac.uk/research/programmes/future-food
Zpět na Novinky