I ryby si zaslouží soucit

Pro spoustu lidí je konzumace ryb nejen o Vánocích z nějakého důvodu eticky méně problematická, než jiných zvířat. Ryby sice nemohou vyjadřovat své emoce zvukem jako jiné živočišné druhy, ovšem jak ukazují výzkumy, jejich schopnost cítit například bolest je obdobná, jako u savců. Podle studií univerzit v Edinburghu a Glasgow jsou receptory bolesti v rybích tkáních velice podobné těm, které mají savci (i lidé). Vědci z těchto univerzit tak došli k závěru, že schopnost ryb vnímat utrpení a bolest je neméně intenzivní. Obdobně traumatické a bolestivé, jako například zapichování háčků do tlamy, je pro ryby i jejich vytahování z vody na vzduch, ať už na háčku nebo v sítích při výlovech rybníků; na vzduchu se ryby dusí a úzkost a strach, který přitom prožívají, je opět obdobný jako u savců, kteří se naopak dusí pod vodou.

 

 

 

Stejně bolestivá jsou i různá zranění, jako je poškození ploutví při tahání z vody nebo pobytu v přeplněných kádích. Pokud tedy nechcete, aby pohoda, klid a mír vašich Vánoc znamenaly obrovské utrpení a smrt pro někoho jiného, dejte přednost jinému, bezmasému pokrmu na vašem štědrovečerním stole. Zdravějších a etičtějších alternativ najdete velké množství. 

 

 

Rostlinná alternativa masa od firmy Wheaty 

 

Pro ty, kteří pak považují například sportovní rybolov, při kterém se ryby pouštějí zpět, za v podstatě neškodnou zábavu, by asi bylo dobré zapřemýšlet nad tím, jak tuto "zábavu" vidí naopak ryby, pro které je to obdobné, jak pro savce opačný proces: tedy kdyby jim někdo zabodl od úst háček a tahal je naopak i přes jejich zoufalou snahu pod vodu, kde nemohou dýchat. Podle studií, které ke sportovnímu rybářství vypracovalo například Ministerstvo životního prostředí v Oklahomě (u nás podobné studie neexistují), až 43 procent vytažených a pak puštěných ryb do týdne umírá vlivem bolestivých traumat, enormního nahromadění kyseliny mléčné do svalů,  poškození jemných ploutví, nebo poškození žaber z pobytu na vzduchu. V případě sportovního rybářství a honbou za co největšími úlovky je tedy utrpení způsobované rybám, jejichž schopnost vnímat bolest je obdobná, jak u jiných živých tvorů, neméně zbytečné. 

 

 

Zpět na Novinky