Exkluzivní rozhovor s vegankou a světovou šampinkou Lucií Krajčovič

Po několika rozhovorech s našimi fightery a figtherkami vám přinášíme nový rozhovor se světovou slovenskou šampionkou v thai boxu Lucií Krajčovič. Lucia má na svém kontě 33 profi zápasů, z toho 24 výher, 7 KO, dalších 15 amatérských zápasů, je pětinásobnou šampionkou Slovenska, Česka, dvakrát Evropy a drží i světový titul. 

Lucia, The Pretty Beast, nás velmi potěšila asi před dvěma lety, kdy s námi sdílela své pozitivní pocity z přechodu na vegetariánství a před pár měsíci na veganství. 

Co všechno pro ni veganství znamená, jaký má vztah ke zvířatům nebo jaké jsou její tréninkové tipy nám tato veganská fighterka, která je známá velmi hezkým vztahem s maminkou, která je její největší fanynkou a také se svými psy, prozradila v následujícím rozhovoru. 

Můžeš na začátek prozradit, jak ses dostala k thajskému boxu a co ti tento sport přináší? A co v něm považuješ za svůj největší úspěch? 

"K thajskému boxu som sa v podstate dostala náhodou, ale ako hovorím nič sa nedeje len tak :) takže to bol osud. Chcela som pôvodne schudnúť, ale behom mesiaca som sa zamilovala do tohto športu. Thajský box a všetko okolo sa stalo mojím životom a v podstate sa aj celý môj život točí okolo thaiboxu, takže sme prepojení :) Každý môj vyhratý zápas považujem za nový a ďalší úspech."

 

Již nějakou dobu se stravuješ bez masa a nyní i vegansky, co bylo tvou hlavní motivací? A jak bys své zkušenosti s veg stravou zhodnotila? 

"Vpodstate od malička som nejak extra nemusela mäso, salámy, ani podoné veci. Ale vtedy ešte bola doba taká, že "človek musí jesť veľa mäsa" "bez mäsa nebudete silní" "mäso treba jesť kvôli bielkovinam" atď. tak isto ako mlieko a mliečne výrobky "potrebujete piť mlieko, má veľa vápnika" "jogurty sa musia jesť na zdravú črevnú mikroflóru" atd. Všetko je to iba o informovanosti spoločnosti, že tie mýty nefungujú. Časom mi prestalo skoro úplne chutiť mäso, jedla som už iba ryby. Asi pred rokom a pol som sa dostala k jednému videu, kde sa ku mne dostali všetky info, samozrejme aj obrázky z bitúnkov a v sekunde mi bolo všetko jasné, že sa na tomto podielať nemienim. Tak som sa stala vegetariánkou z minúty na minútu. Už vtedy som tušila a cítila, že budem pokračovať, ale čakala som presne na tú minútu aby to prišlo samé."

 

 

 

Změnilo se něco v tvém životě poté, co jsi ze svého jídelníčku vyloučila maso? A jak si se dostala k veganství? 

"Odkedy som vylúčila mäso som oveľa spokojnejšia. tak isto som sama na seba hrdá, že k tomu neprispievam aj ja. Lebo ako hovorím, mäso by mal právo jesť iba ten, kto by si dokázal zabiť a zjesť svojho psa, mačku, škrečka, alebo hociakého domáceho miláčika. Lebo je to taký istý život. Deň vegánstva prišiel sám z ničoho nič. ešte predtým ako som sa stala vegetariánkou som asi dva roky predtým nejedla nič mliečne, lebo mi zistili alegiu na laktózu, tak som vysadila všetko mlieko, jogurty, syry atd. Potom teda prišiel rad na mäso, ale nevedela som sa ako športovkyňa vzdať vajíčok (zase mýty ako športovec potrebuje vajíčka). A raz som sa zobudila s tým, že nechcem už jesť ani vajíčka." :)

 

Jak vnímáš zvířata?   

"Zvieratá zbožňujem. Síce sú zvieratá, ktorým sa vyhýbam, ako napr hady ale aj mačky :) Ale nikdy by som im nedokázala ublížiť. Sama mám troch psov, ktorých milujem nadovšetko na svete. Takže moji miláčikovia sú určite psi."

 

Jeden z nejčastějších mýtů kolem masa říká, že bez něj člověk nemá energii a sílu. Jak to vnímáš ty z pohledu někoho, kdo každodenně trénuje? 

"Blud. Sama sa sebe som si to zistila, vyskúšala a overila. Nepotrebujem mäso!!!! Mám dvojfázové treéningy, veľmi veľa behám a cez deň som nonstop v pohybe a žiadne mäso ani podobné hovadiny mi nechýbajú. Práve naopak, častokrat si spomeniem, ako mi bolo ťažko a nemala som energiu vždy po nejakom mäsovom obede. Čo sama nevyskúšam dalej neodporucam, ale toto odporucam vsetkymi desiatimi."

 

 

 

Ženy v ringu někdy i dnes naráží na předsudky. Jaké jsou tvoje zkušenosti? 

"Mne to väčšinou nikto neverí, že robím šport, aký robím, alebo, že idem nebodaj zápasiť :) tak sa vždy iba milo usmejem a poviem pozerajte sa." :)

 

Podělíš se s námi o tvůj denní jídelníček? 

"Mám svojho výživového poradcu, úžasného človeka, ku ktorému som prišla prvýkrát s tým, že som vegetariánka a on s tým nemal ani najmenší problém. A ke'd som za nejaký čas prišla s tým, že som vegánka, tak reakcia bola taká istá :) 

Usmial sa a povedal, že v pohode, prisposobi mi jedálničk, aby som mala dosť živín a energie na tréningy. Nikdy sa ma neopytal, preco naco zaco."

 

A oblíbené vegan jídlo? 

"Podľa mňa všetky :) milujem ovocie, zeleninu, v'daka vegánstvu som objavila toľko druhov zeleniny, toľko kombinácii jedál, ktoré som ani nevedela, že existujú. Cukinu a baklažan som jedla prvýkrat v živote asi pred rokom, takže pre mňa je to neskutočné, aké dvere sa mi vďaka vegánstvu otvorili. Našla som si vegánsku reštauráciu v Londýne a v Madride, keď som cestovala. Je to proste pocit na nezaplatenie."

 

A na závěr: co je pro tebe na veganství osobně nejdůležitější?

Sloboda, pre mňa to znamená totálnu slobodu, nebyť odkázaná na niečo. A tým, ako sa snažím prispievať k slobode zvierat sa cítim sama slobodná. Tak isto môžem ísť do obchodu a viem, že z 10 oddelení ma zaujíma iba jedno, tak tak nemusím blúdiť :)  

 

Děkujeme za rozhovor a držíme palce do dalších výher :) 

Autor fotografií: Peter Dzurjanin - Bytework 

 

 

Zpět na Novinky