Exces hypermarketu Albert - vánoční nabídka koňského masa

S opravdu bizzarní vánoční nabídkou přišel v těchto dnech hypermarket Albert (patřící společnosti Ahold) - ve svých prodejnách začal nabízet akční ceny koňského masa. Podle mluvčí řetězce Judity Urbánkové je hlavním důvodem širší výběr masa pro zákazníky a to, že je v akci levnější než například klasická hovězí svíčková. O ochotě jinak dosti otrlých Čechů konzumovat koňské maso však nejsou příliš přesvědčeni gastronomičtí odborníci ani zemědělci. Podobný přístup zastávají i další hypermakety, které zařazení koňského masa do sortimentu neplánují. 

 

 

Loni se v České republice porazilo na maso několik set koní, což je zlomek oproti prasatům, kterých byly bezmála tři miliony. Z pohledu veganů je samozřejmě mezi konzumací koňů, psů, koček nebo prasat či krav výhradně kulturní rozdíl; všechny relevantní etologické studie dokládají, že inteligence, schopnost cítit bolest, nebo sociální chování těchto zvířecích druhů je naprosto srovnatelené. Řešením však je místo konzumace dalších druhů masa naopak omezování, nebo ještě lépe úplné vyloučení masa z našeho jídelníčku. To, že tato změna rozhodně neznamená ani žádný zvláštní ustupek z gastronomických zážitků (o pozitivních zdravotních dopadech ani nemluvě), vám ukazujeme poměrně často, několik dalších alternativ, čemu můžete dát místo masa z inteligetních a vnímavých tvorů nejen během "svátků klidu a míru" přednost, najdete níže. 

Pokud byste chtěli dát najevo svůj názor na prodej koňského masa vedení společnosti Ahold, využijte k tomu například jejich Facebook profil: http://www.facebook.com/albertceskarepublika 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky