Dotace do živočišné výroby se neustále zvyšují

Dotace v živočišné výrobě, které zásadně ovlivňují cenu tohoto druhu potravin (a samozřejmě zisky jejich producentů  - v ČR pak zejména ministra financí a největšího vlastníka velkochovů u nás Andreje Babiše) dále prudce rostou. Podle dnes zveřejněných údajů se dá letos očekávat další rekord: na dotacích určených zejména na chov selat, se letos ze státního rozpočtu vydá 1,1 miliardy korun. Tyto peníze plynou zejména velkochovům, čemuž také odpovídá jeden z hlavních smyslů dotace - zvednout průměrný počet selat odchovaných na jednu prasnici v průběhu roku. S typickou zemědělskou terminologií to v rozhovoru pro server iDnes , který o navýšení dotací dnes informoval, komentoval agrární analytik Petr Havel: "U nás se za poslední tři roky výrazně zvýšil počet odchovaných selat na jednu prasnicci. Příšinou toho je, že se několik let podporuje živočišná produkce a spousta peněz šla na ozdravování chovů a začátek produkčního procesu." Na konci "produkčního procesu" je tak nyní v průměru 29 selat na jednu prasnici ročně, která mohou putovat na jatka; dříve to bylo za rok jen 24 selat.

Zajímaví jsou i příjemci dotací, kdy mezi deset největších (vesměs velkochovy, které již i oficiální média neváhají označovat za koncentrační tábory  pro zvířata) patří hned tři firmy z impéria Agrofert ministra financí Andreje Babiše.  

Kromě producentů vepořového nebo kuřecího masa putují další miliardové dotace samozřejmě i do jiných odvětví živočišné výroby - zejména na produkci mléka. Zajímavé rověž je, že dnes zveřejněná rekordní dotace 1,1 milardy, určená zejména na podporu chovu prasat, nepochází od Evropské unie, ale je pokrytá výhradně z českého státního rozpočtu. 

 

 

Zpět na Novinky