Co se skrývá za levným masem

S tímto podtitulem vyšel v aktuálním čísle časopisu RESPEKT obsáhlý článek, mapující na základě různých kauz s masnými výrobky z poslední doby situaci na trhu s masem, která ukazuje pro spotřebitele, jež maso ještě konzumují, mnohá neradostná zjištění. "Potravinový král Andrej Babiš přivedl Čechy minulý týden definitivně do Evropy. Objev koňského masa v jeho salámu Herkules zařadil české výrobky do celoevropské aféry s rozsáhlým falšováním kvality a složení potravin," píše v úvodu článku jeho autor Tomáš Brolík. 

"Skutečný problém je, že někdo v řetězci od chovatele až k zákazníkovi lže. Kde je dnes zapřený kůň, může být příště cokoli, každé nedohledatelné maso je nebezpečné," cituje autor článku dále mluvčího Státní a veterinární inspekce Josefa Dubna. 

Článek rovněž popisuje mechanismus cesty masa po kontinentu, kde se převáží v obrovských objemech - ať už ve zpracované podobě, popřípadě i nechvalně proslulými transporty živých zvířat. Jen v případě vepřového se jedná v rámci EU o převozy milionů tun. "Vysledovat původ konkrétní dodávky masa je teoreticky možné - pomocí dodacích protoků a faktur - ale prakticky neproveditelné," uvádí Tomáš Brolík v článku. "Dodávek je tolik a v takovém množství, že jich úřady v jednotlivých zemích mohou zkontrolovat jen zlomek." Podle veterinářů by větší rozsah kontrol a zpřísňování testů pomohly vzhledem k obrovskému objemu jen zčásti. "Pokud budou distributoři nastavovat maso nějakým levnějším nebo prošlým či zkaženým masem, veterináři by to nejspíš zjistili až v situaci, kdy by výsledná směs byla skutečně jedovatá," dodává autor. 

Pro vegany, kteří nejí maso z etických, popřípadě zdravotních či enviromentálních důvodů, je tedy dnešní situace jen dalším důvodem, proč si maso na svém stole odpustit. 

Zpět na Novinky