Článek o VF na ruském webu

Včera vyšel na ruském blogu Vegansportpit rozhovor s thaiboxerem Janem Müllerem o projektu Vegan fighter, veganském stravování ve sportu, ale i situaci veganů v České republice. Rozhovor v ruštině najde na tomto odkazu, česká verze je pak níže. V Rusku je silná komunita veganských sportovců, jen speciální forum pro ně má přes 1 500 aktivních účastníků a zájem o tuto tématiku neustále narůstá. 

 

 

1.Honzo, pověz nám jakými sporty ses zabýval a jaké děláš momentálně. Jak a čím jsi začínal a čeho jsi dosáhl?

"Ahoj, v prvni řadě zdravím všechny příznivce vegetariánství, veganství a obecně soucitu se zvířaty v Rusku, je super, že tyhle myšlenky u vás propagujete. A že šíříte mezi lidmi povědomí o tom, že nám bezmasá strava přinese nejen lepší svědomí kvůli tomu, že pro nás nemusejí trpět a umírat žádná zvířata, ale že nám může dát i vynikající fyzickou kondici. Já sám se stravuji bez masa přes dvacet let a za tu dobu jsem vyzkoušel na závodní úrovni několik sportů. Takovým hlavním pro mě byl dřív basketbal, který jsem hrál hodně aktivně, několikrát jsme vyhráli s týmem tehdejší Zbrojovky Brno českou ligu a já se podíval i do světa s basketbalovou juniorskou reprezentací. Postupem času mě ale kolektivní sporty poněkud přestaly bavit, někdy po dvacítce jsem se pustil do posilování a přestože spousta lidí tvrdila, že bez masa nemůžu nabrat svaly, během krátké doby (pár měsíců) jsem jich přibral nějakých patnáct kilo. Na vlastní kůži jsem se tedy přesvědčil, že řeči o nedostaku bílkovin z rostlinné stravy jsou úplný nesmysl. Kromě posilování jsem se později vrhnul i na bojové sporty a začal s thajským boxem, který mě nesmírně chytil. Díky průpravě z jiných sportů jsem neměl problém s fyzičkou nebo koordinací, takže jsem začal brzy zápasit a dostavily se i první úspěchy a tituly. První byl český profi titul, po kterém už přicházely další, u asociace WKA titul světový, evropský v S1, mezinárodní německý, vítězství na turnaji K1 european warrior a pro mě asi nejcenější výhra na Královském poháru v Thajsku, kterou jsem si splnil velký sen vyhrát v zemi, kde se tenhle krásný sport zrodil." 

 

 

 


2. Jak jsi přišel k veganství? Je snadné kombinovat veganskou stravu a sport? Co bys mohl říci lidem, kteří se bojí stát se vegany kvůli doporučení lékaře a dietologů?

"Pro mě je nejíst maso úplně přirozené, mám to tak už přes dvacet let a cítím se na vegan stravě naprosto skvěle. Zatímco moji vrstevníci nabírají na váze a mají často různé zdravotní problémy, já zvládám bez potíží osm tréninků týdně, chodím běhat a v posilovně zvedám poměrně slušné váhy - takže na sobě  každý den vidím, jak je vegan strava pro lidský organismus prospěšná. Co se týče lékařů, tak v posledních letech se v přístupu k bezmasé stravě stal obrovský krok kupředu, dnes už většina zdravotnických organizací (např. americká ADA) jasně říká, že vege strava je pro lidský organismus prospěšná. Samozřejmě že jsou i konzervativní doktoři, kteří tvrdí, že maso potřebujeme, ale moderní trendy ve výživě jsou prostě úplně jiné. Mě naštěstí už po těch letech a sportovních výsledcích nikdo moc přesvědčit nezkouší - bylo by to taky docela absurdní. Jinak kombinaci veganství a sportu hodnotím jednoznačně kladně, člověk má víc energie, síly, cítí se i fyzicky líp… Prostě každému doporučuji, ať se to nebojí vyzkoušet."

 

 

3. Co by podle tebe mělo určitě být v jídelníčku zdravého vegana sportovce?

"Určitě by měl být co nejpestřejší, pokud se člověk snaží nabrat svalovou hmotu, tak s dostatečným množstvím bílkovin (luštěniny, ořechy, různé alternativy masa jako je sojové maso, tofu, robi maso, tempeh, seitan a další), s dostatečným množstvím syrové zeleniny a ovoce… Je dobré dodržovat min pět - lépe šest - jídel denně a určitě nezaškodí si hlídat dostatečný přísun vitamínu B12, který se jako jediný vitamín v rostlinné stravě nevyskytuje - resp. ne v podobě pro tělo rozumně vstřebatelné. To ale není problém, protože se tento synteticky vyrobený vitamín přidává do spousty jiných potravin, jako jsou třeba rostlinné margaríny, sojová mléka apod. Popřípadě není problém ho suplementovat."

 

4. Pověz nám prosím něco o svém týmu a o dalších českých sportovcích.

"Jestli myslíš týmem projekt Vegan fighter, tak to není klasický gym, jsme roztroušení po celé republice a potkáváme se třeba na různých exhibicích, festivalech, při natáčení dokumentů apod. Provozujeme také stejnojmenný web (www.vegan-fighter.com) a facebookoový profil  a celkově se snažíme ukázat, že veganství je zdravou a pro sport velice vhodnou alternativou a že je to zároveň životní styl, který přináší mnoho dalších výhod v oblasti vztahu ke zvířatům a planetě. 

Vege strava zaznamenává v poslední době nejen u nás, ale i po světě obrovský rozmach, sportovců v MMA, kteří jsou vegetariáni a vegani, jsou mraky, i na nejvyšší úrovni, jako je UFC. Co se týče České republiky, tak já sám trénuji k klubu Muay thai Brno, na špičkové úrovni je v tomto gymu jestě vegetariánka Lucie Mlejnková, která má několik evropských a českých titulů a hlavně v ringu ještě neprohrála. Pak je v Brně mladá generace fighterů, kteří s vegestravou experimentují… Silná komunita vege zápasníků hlavně v MMA a thai boxu je pak v Praze, ale i dalších městech. Je super, že si tohoto fenoménu u nás všímají už i mainstreamová média, letos vyšel třeba velký článek o nás v jednom z nejčtenějších deníků Právo a na serveru Novinky . Jsem opravdu rád, že projekt Vegan Fighter inspiruje další a další lidi, aby se zamysleli nad naším vztahem ke zvířatům - ať už z etických důvodů, nebo kvůli svému zdraví a sportovní výkonnosti."

 

 

 

5.Co jsi myslíš o stoupající popularitě veganské diety mezi fightery MMA a dalších bojových umění? Někteří z nich mění svůj jídelníček na veganský v určitou dobu, třeba během přípravy na zápas.

"Myslím, že tohle je nejlepší reklama, jakou si může vegan strava přát. Vždyť co může ukázat její prospěšnost více, než úspěchy lidí v takhle tvrdých a náročných sportech? Třeba UFC je v Americke obrovský fenomén a o veganských zápasnících, jako je Jake Shields, Mac Danzig, Jon Fitch nebo dřív Ronda Rousey, se opravdu hodně píše a spousta lidí se o to zajímá. A rozhodně je i dobře, když je někdo veganem třeba jen v období před zápasem, sám na svém těle pak vidí, jak se cítí dobře a může to být cesta k tomu, stát se jím trvale… Taky znám u nás v gymu lidi, kteří to tak dělají a díky tomu úplně přehodnocují svůj pohled na nutnost jíst maso, kterou nám společnost a reklama hodně vštěpovala." 

 

 

 

6. Víme, že organizuješ přednášky a semináře, mohl bys nám něco povědět o veganském hnutí v ČR?

"Já sám se do většího organizování moc nepouštím, ale často mě zvou na tyhle akce, abych řekl něco o svých zkušenostech. Můj pohled je, že ta osobní zkušenost a příklad je nejlepší, co se v tomto směru dá zprostředkovat. Veganské organizace v ČR pocházejí podobným procesem jako i jinde ve světě, akce se stávají profesionálnější a lépe podchycené, což je dobře. Je to ovlivněné tím, že zde už vyrostla generace lidí, kteří mají i docela zázemí a zkušenosti a vědí, jak "marketingově" pracovat, není to už takový hurá systém, jak tomu bývalo někdy v minulosti. Hodně prosazovat se začíná právě i spojení se sportem, kde je jasně vidět prospěšnost bezmasé stravy a lidé na to slyší. I proto, že dnes je hodně v kurzu být zdravý a v kondici, k čemuž může veganství hodně prospět. Jinak ale samozřejmě ne se vším, co se u nás na poli propagace veganství děje, se můžeme s VF ztotožnit, nemáme třeba moc vztah k ruzným "hippie" akcím a projevům, i když samozřejmě nikomu tohle nebereme… naše cesta je však trochu jiná." 

 

 

7.Poděl se prosím s námi o nějaké zajímavé webové stránky a blogy, videa a foto s materiály o Vašem týmu (VF)

Naše hlavní činnost je skoro denně aktualizovaný web www.vegan-fighter.com  , kde zveřejňujeme zprávy o vegan sportovcích, tipy na trénink, informace o vhodných vegan jídlech a jídelníčcích, různé rozhovory (i s lidmi z druhé stránky názorového spektra), kulturní tipy hlavně z hudební oblasti apod… Na YouTube pak máme kanál s našimi videi, zatím jich moc není, ale věříme, že postupně další přibudou. Hodně aktivní jsme i na Facebooku , který je dnes strašně silné médium. Co se týče jiných českých webů, tak třeba výborné recepty (i sportovní) jsou tady - https://veganpaleo.wordpress.com/  , pak zde: http://veganodaktyl.veganka.cz/  , etické otázky a komplexní pohled na veganství je tady: http://www.veganska-asociace.cz/ ,   tipy k nákupům pak tady: http://www.etickespotrebitelstvi.cz/cs/  nebo tady: www.soucitne.cz … Celkově se v poslední době objevilo na netu v téhle oblasti spousta nových věcí a projektů, kde člověk, který s veganstvím třeba začíná, může najít rady a inspiraci. 

 

 


 

8. My a celá ruská veganská společnost ti děkujeme za rozhovor, Honzo, a doufáme že jednou přijedeš do naší země :) 

"Taky děkuji, určitě bych se k vám někdy moc rád podíval. A moc vám držím pěsti do další činnosti!"

Zpět na Novinky