Číňané postaví v centru Prahy obří továrnu na tofu

Aktualizace: článek vyšel 1. dubna. :-) Okolnosti návštěvy čínského prezidenta a nejvyššího představitele komunistické strany Číny Si Tin Pchinga sice mohly v minulých dnech lidem, jejichž koníčkem není bezbřehá servilita, způsobit slušný bolehlav, nicméně jeden z výsledků nové obchodní spolupráce je z hlediska veganství opravdu zajímavý. Jak totiž vyšlo najevo při analýze podepsaných smluv na středečním podnikatelském fóru, mezi obskurními nápady jako kanál Dunaj - Labe - Ohře nebo společná podpora kinematografie zosobněná filmem Kung-fu Krteček, se objevil i jeden vskutku přelomový počin. Čínští investoři se zavázali postavit v Praze, dokonce jejím samotném centru, obří továrnu na tofu. Ta by měla touto tradiční čínskou potravinou zásobovat celý středoevropský region. Továrna navíc vyroste přímo v areálu pražského hradu (několik méně významných budov, jako například Svatovítská katedrála, kvůli ní bude zbořeno; nicméně alespoň se tak v duchu čínské "stabilizace společnosti", v níž našel prezident Zeman zalíbení, definitivně vyřeší problém s navrácením objektu církvi) a bude tedy novou pražskou dominantou. Zlí jazykové tvrdí, že za projektem stojí zejména hradní kancléř Vratislav Mynář, jež bude v továrně dělat ředitele a vrchního ochutnávače (bezpečnostní prověrka není třeba) a zůstane tak de facto součástí hradní suity, i kdyby se prezident zcela výjimečně rozhodl dodržet své slovo a skrz chybějící prověrku ho odvolal. 

Plánovaná produkce továrny je milion kilogramů tofu denně a prodávat se má za dumpingových 10 Kc/kilogram. Zajímavé bude jistě sledovat, zda se tato novinka projeví i v jídelníčku Miloše Zemana; podle zasvěcených pozorovatelů během slavnostní večeře, kde byl kontrakt podepsán, mezi šluky cigaret a pojídáním koleček gothaje s tlačenkou Zeman konstatoval s noblesou sobě vlastní: "Tofu nejí jen idiot." 

Z hlediska veganů je také potěšitelné, že novou standardou pražského hradu bude místo rudých trenek, ehm, pardon, myslíme samozřejmě vlajky s nápisem Pravda zvítězí, mnohem progresivnější vlajka s nápisem Tofu zvítězí. Vlajka se dokonce objevila ve vizualizaci, která byla nedílnou součástí podepsané smlouvy a nám se ji podařilo z tajných zdrojů (speciální poděkování Zdeňku "Lukoil" Nejedlému) získat.

Za všechny, kteří oceňují tento doposud utajený rozměr čínsko-české spolupráce, nezbývá než jasně konstatovat: Zeman je gentleman! 

 

 

 

 

Zpět na Novinky