Boj o býčí zápasy pokračuje

Přestože už některé španělské regiony (naposledy Katalánsko) zakázaly býčí zápasy jako týrání zvířat a navíc se tyto akce potýkají s velkým úbytkem návštěvnosti, současná španělská konzervativní vláda, která je poměrně vehementně podporuje, se snaží o jejich oživení. Od tohoto týdne by se tak na obrazovkách španělské státní televize měly objevit po šesti letech opět živé přenosy z koridy, které byly zakázany - mimo jiné kvůli tomu, že se vysílaly v časech, kdy se na televizi hojně dívaly děti, které se tak stávaly svědky přímých přenosů drastického zabíjení býků v aréně.

Pro neznalé věci shrňme, že býk stojí v aréně při koridě proti přesile celkem osmi až deseti lidí (část z nich na koních a vozech - tvz picadores), kdy ho napřed toreador rozdráždí, poté ho banderillos a picadores bodáním meči a kopími z koňů oslabí a když se býk zesláblý velkou ztrátou krve, vysílený a dezorientovaný motá kolem stěn arény, přichází na scénu "hrdina" dne metador, který by mu měl dát definitivní poslední ránu (buď dýkou mezi obratle, nebo mečem či kopím do srdce). Jelikož zdaleka ne vždy se podaří tímto poslední úderem býka usmrtit, je býk už neschopný pohybu na zemi za potlesku publika dobíjen dalšími bodnutími. 

Ročně ve Španělsku takto skončí několik tisíc býků. Pro ty, kteří by byli v pokušení vidět v koridě v podstatě jen sport na úrovni třeba boxu, připomínáme, že býk v tomto zápolení nikdy vyhrát nemůže a každá korida končí jeho usmrcením od výrazné přesily ozbrojených lidí. 

Proti koridě probíhá po celém světě mnoho protestních akcí, které po současném rozhodnutí vrátit je na televizní obrazovku zřejmě opět naberou na intenzitě. Jednou z hlavních tváří kampaně proti nim je bývalá miss a ve Španělsku velice populární herečka Patricia de Leon, který kromě kampaní proti býčím zápasům také aktivně podporuje vegetariánství a veganství. Její video proti koridě můžete shlédnout níže, na našem Facebooku pak najdete i hlavní vizuál kampaně, kde vystupuje. Vzhledem k tomu, že je to nyní velice aktuální téma, budeme rádi za jeho sdílení.

 

 

 

 

Zpět na Novinky