Bilance roku 2017: Když se svět mění a my bojujeme, aby to bylo k lepšímu

K začátku nového roku a konci starého je ten nejlepší čas zamyslet se nad tím, kudy jsme šli a kam chceme jít dál. Přinášíme vám tedy pár slov za nás, Vegan Fighter. Rok 2017, kdy jsme oslavili již 7. rok fungování, byl totiž v mnohém přelomový. 

 

 

To, jak rychle se veganství posouvá a jaký zájem vzbuzuje, je něco, o čem se nám ani nesnilo. :-) Hlavně před těmi mnoha lety, kdy většina z nás s právy zvířat začínala - v době, kdy málokdo vědel, co slovo vegan znamená. 

O to víc nás těší, že stále víc lidí vnímá rostlinnou stravu jako zdravou a etickou alternativu klasického jídelníčku. A také skutečně rozumí tomu hlavnímu, za co bojujeme: že zvířata jsou jedinečné bytosti, které si zaslouží ohleduplnost a respekt. 

 

 

Děkujeme tedy nejprve hlavně vám všem, kteří jste ve svém životě už udělalli kroky k tomu, aby zvířata nemusela trpět ve velkochovech a na jatkách. 

Naše velké díky patří i organizacím a projektům, které inspirují v tomto přístupu ostatní. Jak řekl už jeden z nejslavnějších vegetariánů G. B. Shaw: “Nejhorším hříchem vůči našim blízkým tvorům není nenávidět je, ale být k nim lhostejný; to je podstata nelidskosti.” 

Jsme moc rádi, že se nám společně daří s lhostejností bojovat, i když někdy jsou to fighty opravdu těžké. :-) 

Stejně jako boje s různými předsudky, které jsou často prezentované různými odbornými autoritami, které bohužel uvízly ve svých názorech mnoho let zpátky. Nedávno jsme se tak dozvěděli například v DVTV od doktora Lébla, že veganství je škodlivé v jakémkoli věku, protože se pak lidem “nemohou obnovovat tkáně” :D. Na to jsme si neodpustili poněkud satirickou reakci  s fotkou naší VF Crew co by praktickým důkazem: lidmi stravujícími se bez masa mnoho, dokonce desítky let, v dobré kondici, zároveň úspěšní v profi ringu a oktagonu. Že bychom byli nezdraví nebo “neobměnění” se nám ani při podrobném zkoumání nezdálo. :) 

Příspěvek měl velký ohlas a oslovil bezmála 100 000 lidí - věříme, že podobné nesmysly budeme slýchat stále méně často. Osobní pozitivní příklady jsou za nás každopádně nejlepší cesta, jak ukazovat, že to jde i jinak. Je to pro nás ta nejlepší motivace do zápasů, exhibicí a akcí, které pořádáme. Chceme ukázat, že veganství není už dávno žádná askeze, ale naopak něco, co je lepší, než konvenční stravování. Ať už zdravotně, tréninkově, nebo ve vztahu k planetě a zvířatům. 

Jsme moc rádi, že tento přístup baví i vás. A to tolik, že naše akce navštěvujete ve stále větším počtu. Naše jarní Veggie Náplavka LOVE, která měla poprvé dva dny, přilákala přes 12 000 lidí a stala se jednou z vůbec největších veganských akcí v Evropě a zařadila se mezi největší na světě. Což je v zemi, kde prezident přeje vegetariánům smrt a národní jídlo je knedlo-vepřo-zelo, tak trochu zázrak. :-) - jak ocenil ke konci roku i Forbes

 

 

Stejně tak inspirativní byla i zářijová Veggie Náplavka HOPE, která přilákala i v dešti tisíce lidí. Tradiční akcí pak byly v prosinci Veggie Vánoce, které opět zaplnily tisíci lidmi zajímající se o zdravý a etický životní styl pražský Mánes. A později zaplnily i atrium Palackého Univerzity v Olomouci, kde jsme Veggie Vánoce poprvé uspořádali. 

Takový zájem je tou nejlepší motivací do obrovské práce, kterou organizace našich akcí tak, aby se vám líbily, někdy vyžaduje. Děkujeme vám! 

 

 

Poměrně zábavné a zajímavé je pro nás sledovat, jak naši činnost, komunikaci na webu i sociálních sítích, exhibice a nově i koncept našich akcí, zkouší téměř do detailu kopírovat lidé, kteří nás dříve roky kritizovali. 

Jsme rádi, že můžeme být inspirací nejen těm, kteří uvažují o veganství, ale i dlouholetým veganům, kteří naši činnost a akce nyní napodobují.

Pobaveně sledujeme také různé mýty a legendy, které se o nás začínají šířit - letos za nás vede příběh o různých barvách triček, které prý na exhibicích nosíme, abychom sami mezi sebou poznali, kdo tajně jí maso :D Ne, opravdu nenosíme taková trička, ani po nocích nejíme doma maso :) Ale byli bychom rádi, kdyby ti, co podobné mýty šíří, se nás úplně jednoduše osobně, lidsky zeptali, pokud mají podobné otázky. O to více, jsou - li z partnerských organizací, které na naše akce vždy velmi rádi zveme, jak tomu bylo v tomto uvedeném případu s tričky.

Letos jsme se také opět stali a s námi i ochrana zvířat, a jejich pojímání jako svébytných osobností, námětem mnoha školních prací - děkujeme moc všem, kteří práva zvířat přináší do svých škol! Tento trend zahájilo oficiální vypsání tématu diplomové práce o “fenoménu Vegan Fighter” na jedné z univerzit, které nás pozitivně překvapilo před dvěma lety. :) 

Toto nás samozřejmě také velmi těší, protože to ukazuje na to, že naši inspraci k ohleduplnosti vůči zvířatům sleduje široké spektrum čtenářů - od Forbesu po docenty na univerzitách. Tím je šance na to, že vůči zvířatům začne být naše společnost nastavená pozitivněji, mnohonásobně vyšší. 

Ale zpátky k bilanci roku 2017. Kromě vlastních akcí, jako Veggie Náplavka nebo Veggie Vánoce, jsme se jako tradičně objevili na hudebních festivalech, které nás pro atmosféru a výbornou hudbu s vámi moc baví. Skvělý je už tradiční a letos s návštěvností 18 000 lidí beznadějne vyprodaný Brutal Assault, kde jsme měli přednášku a později i na Brutal Assault poměrně adrenalinovou exhibici, do které se zapojilo mnoho návštěvníků. Líbil se vám i náš nový projekt ZaŽijj zvíře - virtuální realita, kde můžete prožít den v těle zvířete, kterou jsme vám promítali v podzemní pevnosti. 

 

 

Skvělý byl i Obscene Extreme Fest v Trutnově, jeden z nejlepších světových festivalů pro příznivce té nejtvrdší hudby. Tam nás čekala exhibice na hlavní stage s naprosto dokonalou atmosférou, a pak trénink s diváky. Mezi ty se zařadil i organizátor OEF a dlouholetý vegan Čurby. Tomu patří naše obrovské díky za celkovou podporu veganství i Vegan Fighter, včetně výrazné podpory finanční (děkujeme!).

 

 

 

Posledním festival byl Mighty Sound v Táboře, opět skvělá akce, kde jsme se objevili už podruhé a určitě ne naposledy. 

Jsme moc rádi, že se nám daří dostávat veganství i do veřejného prostoru, protože si myslíme, že je to důležité z mnoha důvodů. Letos se nám podařilo zajistit hned dvě kampaně na největší LCD obrazovce v Praze na Nuselském mostě, kde projede denně 90 000 aut. Naše vizuály propagující veganství tak viděly stovky tisíc lidí a mohly o nich dobře popřemýšlet při stání v téměř non-stop koloně. :) 

Najít jste nás mohli samozřejmě i v médiích. Moc nás potěšil například Forbes, který ocenil naše aktivity z profesního hlediska v rozhovoru s Ivou Lindou Maruščákovou, spoluzakladatelkou Vegan Fighter.

 

 

 

Ta po 20 letech veganství letos nezemřela na neobměnu :), ale naopak má za sebou mimo tento rozhovor i první profi zápas v muay thai. 

 

Mnoho článku vyšlo i o našem kolegovi Pavlu Salčákovi, který si jako Mistr ČR v MMA a muay thai vysloužil pozvánku do sledované show Okatagon MMA, kde se blýsknul vůbec nejrychlejším KO v historii OKTAGON MMA

 

 

 

Neflákali jsme se :-) ovšem ani v ringu nebo kleci - vyjmenovávat všechny zápasy nebo veganské výhry by bylo nadlouho, zmíníme tedy jen dvě aktuální z poslední doby: úspěch našeho kolegy Alana Svobody, který vybojoval stříbrnou medaili ma Mistrovství Evropy v brazilském jiu jitsu.

 

 

 

A přednánoční výhru naší kolegyně Magdy Šormové v Polsku na profi turnaji Ladies Fight Night nad bývalou UFC fighterkou Cristinou Stanciu. 

 

 

 

A protože téma práv zvířat a ohleduplnosti vidíme i v širším kontextu, zapojujeme se rádi do aktivit, které mohou pomoci lidem, kteří to potřebuji. Spoluzakladatel VF a Mistr světa v muay thai Jan Müller, se tak stal (spolu s jedním z nejlepších světových horolezců Adamem Ondrou) patronem organizace Ratolest Brno. Ta pomáhá dětem z vyloučených lokalit a mladistvým, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, a ukazuje jim možnost jiných cest v životě. 

 

 

Důležité pro nás je rovněž to, dát jasně najevo náš negativní postoj k různým za nás scestným ideologiím, jako je rasismus nebo fašismus. Ty se bohužel dostávají do výbavy stále většího množství politiků a probublávají hlavně na sociálních sítích stále silněji. Odmítnout jakékoli postoje zavánějící rasismem nebo fašismem je pro nás naprosto základní věcí. 

Na našich sociálních sítích jsme se i tento rok vymezovali proti hatům, urážkám a “štěkání za klávesnicí” :) I na tomto místě vás opět prosíme, nenechávejte se strhnout tímto nehezkým trendem dnešní doby, buďte i v tomto lepší :), buďte druhým inspirací. 

Diskutujte s respektem, klidně a věcně. Tedy tak, jak byste se vůči dalším lidem nebo nám chovali tváří v tvář, osobně. 

Zmiňovaný hatující “styl” komunikace u nás tolerovat na FB nebudeme, omlouváme se.

A velmi rádi vás také uvítáme osobně na akcích s připomínkami, které se k nám několikrát dostali právě jen po sociálních sítích. :) 

 

 

 

Kromě Facebooku a webu www.vegan-fighter.com nás nově najdete i na Instagramu. A samozřejmě můžete mrknout i na naše videa na YouTube. Popřípadě naši činnost podpořit nákupem u nás v e-shopu

Z něj a naší další činnosti financujeme naše kampaně, jako byla například již zmíněná kampaň na Nuselském mostě. I když jsme neziskovka, naši činnnost financujeme z vlastních zdrojů, na což jsme patřičně hrdí. :) Přináší nám to totiž nezávislost a svobodu. Děkujeme všem, kteří nás i v tomto směru podporují, a také za vaše dary - bez vás bychom tolik práce nezvládali. 

Do dalšího roku bychom chtěli popřát lidem i zvířatům, aby se náš svět měnil co nejrychleji v co nejlepší místo pro společný život. 

V místo, kde je respekt k druhému samozřejmostí, stejně jako svoboda lidí i zvířat, i to, že je Planeta pojímaná jako náš domov, ne nevyčerpatelný zdroj surovin. 

Vše, co do světe vyšleme, se nám vrátí. Děkujeme vám všem, kdo jste už udělali ve svém životě jakékoliv kroky k tomu, aby zvířata nemusela trpět. Moc si toho vážíme a děkujeme, že bojujete s námi! 

Zpět na Novinky