Americké výzkumné instituce oficiálně pracují na testech bez použití zvířat

Se zajímavou zprávou přišel US Food and Drug Administration (USDA), Cardiac Research Safety Consortium a další americké oficiální instituce věnující se mimo jiné i schvalování testů, mezi které spadají i testy na zvířatech. Tyto instituce v současné době oficiálně začínají hovořit o využívání simulovaných metod a umělých buněk, například srdečního svalu pro výzkum onemocnění srdce. Podle vyjádření HSUS, organizace podporující alternativní testy, by oficiálně měly být metody hotové do dvou let. Tento případ není naštěstí ojedinělý, například na Washingtonské universitě byly tento rok zrušeny testy na živých kočkách.

Tzv. primární výzkum je v současnosti spolu s výzkumy financovanými armádou patrně nejhorším odvětvím, ve kterém jsou každý rok zbytečně usmrceny a často i velmi bolestivými testy trápeny miliony psů, koček, hlodavců, ale i zvířat jako prasata nebo exotická zvířata. Oblast je vůči změnám velmi resistentní - na celém systému výzkumu profitují mimo přímých zadavatelů i firmy, které se chovem laboratorních zvířat zabývají a málokdo například ví, že často dodávají zvířata bez hlasivek, aby “neobtěžovala” křikem nebo s genetickými poškozeními – hluchá, slepá. Oblast primárního výzkumu je také známa mnoha aférami záměrného týrání zvířat, stejně jako oblast testů chemických látek, ve které také ročně podobným způsobem zemřou miliony zvířat. Známé jsou například záběry z laboratoří Covance.

Testy na zvířatech jsou obecně jednou z oblastí, do kterých se ochrana zvířat dostává poměrně pomalým tempem, i když v posledních letech bylo zavedeno do praxe mnoho nových metod bez použití zvířat, například v testech kosmetiky nebo v oblasti vzdělávání. Používají se umělé lidské buňky a modely, a to i kvůli větší validnosti metod a tedy i větší přenositelnosti výsledků na lidský organismus. 

Jako spotřebitelé a spotřebitelky můžete v mnoha oblastech vybírat mezi produkty, které testy na zvířatech prošly – například v případě kosmetiky je situace velmi příznivá. V oblastech jiných to není vždy možné přesně dohledat, určitě stojí za to se dobře informovat alespoň o těch, které jsou známé.

U nás se testy na zvířatech zabývají nejdéle kolegové a kolegyně z NetestovanoNaZviratech.cz . 

Také stanovisko USDA je sice pomalým, přesto však jednoznačným výsledkem neustálého tlaku spotřebitelské veřejnosti. Děkujeme za to, že pomáháte zvířatům i v této oblasti!

 

 

Zpět na Novinky