Robbie Hazeley - 56letý vegan kulturista

O tom, že i ve vyšším věku je možné pomocí dobře sestaveného vegan jídelníčku a tréninku být ve špičkové formě, svědčí příklad Robbie Hazeleye, který se i v 56 letech věnuje kulturistice a desítky let se stravuje bez masa.

Robbieho přivedly k veganství původně zdravotní důvody, když dříve ještě při konvenčním stravováním neustále bojoval se zraněními a různými fyzickými neduhy. Změna v jeho životě naslala po návštěvě u veganského majitele posilovny, který ho přivedl na myšlenku, že změnou jídelníčku a tréninkem by se jeho problémy daly vyřešit. Robbie se stal vegetariánem a pár týdnu poté i veganem. "Na můj zdravotní stav to mělo nesmírně pozitivní účinek, záhy jsem mohl vysadit léky proti bolesti a nedělalo mi problém ujít třicet mil," říká Robbie. Hodně zintenzivnil i svoje cvičení a do tří let se dostal na kulturistické soutěže. Získal například stříbrnou medaili na Mistrovství Anglie v kulturistice ve váze do 85 kilogramů a vybojoval i další cenné poháry. 

 

 

 

Zajímavé je i to, že Robbie preferuje hardcore trénink v domácí posilovně, místo moderních fitnesscenter. Cvičí hlavně základní cviky (benč, těžké dřepy, shyby) a vyhledává hodně i aerobní zátěž (kromě dálkové chůze i jízdu na kole, veslování apod). A jak vypadá Robbieho jídelníček?

Ráno před prvním tréninkem cca 1 litr vody + šálek zeleného čaje. Poté následuje 45 min trénink. K snídani má ořechový nápoj (mandlové mléko), ovesné cereálie a opět litr vody. K svačině pak dvě jablka a veganské multivitamíny. Oběd tvoří ovoce, zelený čaj a salát z avokáda s bramborami ve slupce. Odpoledne před tréninkem má k svačině sacharidový nápoj (cca 30 gramů) a jablka. Odpolední trénink trvá cca hodinu. Večeře se skládá s rýže s míchanou zeleninou a tofu + sojový protein a cca půl hodiny před spaním opět vypije proteinový nápoj s min 30ti gramy bílkovin. Během dne si pak samozřejmě hlídá i dostatečné množství vody, minimálně tři litry, ale spíš více. Snaží se rovněž o velkou konzumaci ovoce. 

 

 

 

Ze sportovního hlediska Robbie oceňuje na vegan stylu stravování zejména to, že tělo potřebuje daleko méně energie na trávení vegan stravy než konvenčních potravin. Zatímco dokonalé strávení masa může trvat i několik dnů, v případě ovoce jsou to desítky minut. Pro Robbieho je základní pravidlo získat správné potraviny ve správný čas. "V podstatě jde o to mít dostatek sacharidů před tréninkem a dostatek bílkovin po něm," říká Robbie. "Sacharidy poskytují okamžitou energii při cvičení a bílkoviny pak pomáhají opravit svaly a tím přispívají k jejich růstu. Ideální před tréninkem jsou pro mě komplexní sacharidy jako jablka nebo celer, protože se metabolizují v průběhu několika hodin a uvolňují stálý proud energie na delší námahu." 

Klíčové pro každého kulturistu je samozřejmě zajištění dostatečného příjmu bílkovin, které jsou naproto nezbytné pro růst svalů. "Z tématu bílkovin se často dělá velká věda a přitom je to velice jednoduché," shrnuje své mnohaleté zkušenosti Robbie. "Vysoký obsah bílkovin má spousta veganských potravin, od luštěnin, přes listovou zeleninu, ořechy, sojové produkty apod. A před soutěží není problém třeba vegan proteinovými nápoji - sojovým, nebo ještě lépe konopným, který obsahuje všechny esenciální amonikyseliny - zvednout příjem bílkovin do bezmála extrémních hodnot." 

Robbie rozhodně doporučuje všem veganům, aby o své stravě přemýšleli a neodbývali ji, hlídali si přísun všech živin, protože svým příkladem můžou ukázat ostatním, jak je životní styl ohleduplný ke zvířatům pozitivní i pro lidské zdraví.

 

 

 

 

Zpět na Články