Veganský jídelníček Dava Zabrieskiho z Tour de France

V článku uveřejněném ve sportovní rubrice The Wall Street Journal letos v červnu je zmiňováno, že někteří cyklisté během Tour de France často nejsou schopni doplňovat ztrátu energie – během závodu spálí až 8000 kalorií. Celkově jim je doporučováno zařadit do jídelníčku co největší příjem proteinu získaného z masa a mléčných výrobků a důraz je kladen i na červené maso kvůli železu zajišťujícímu produkci hemoglobinu, který zajišťuje následně transport kyslíku do svalů.

 

 

 

Železo je celkově považováno za hlavní prvek ve výživě vytrvalostních atletů a profesionální cyklista, triatlonista a vegan Dave Zabriski, o kterém se více můžete dozvědět zde, byl před jeho malým příjmem díky veganství důrazně varován lékaři. Během celé přípravy na veganské stravě mu byl tedy monitorován ferritin – protein pro uchovávání železa. Vedoucí týmu i lékaři byli následně velmi překvapeni tím, že se množství ferritinu nevychýlilo a jeho výkonnost se přitom výrazně zvedla – vyhrál více časovek než kdy dříve.

 

 

Vedoucí týmu shrnuje: „Toto je prostě poslední test veganské stravy. Pokud to funguje tady, nikdo už nemůže říct, že nemůže dělat to či ono jako vegan“.

 

A tady je ukázka jednoho dne z jídelníčku, jak jej měl naplánovaný pro Tour de France:

 

Snídaně:

 

Vločky s melasou, celozrnný doplněk stravy, kakaové boby, ořechy, skořice, dvě lžíce kokosového másla, jablko, konopná a lněná semínka

 

Svačiny během závodu:

 

Šest tyčinek (Clif Bar Z), dvě tyčinky (Clif Bar), dvakrát Clif Bar gel, datle a šest až osm nápojů, které jsou připravovány speciálně pro jeho tým na závody

 

Po závodě:

 

Bílá rýže s javorovým sirupem a skořicí, veganský proteinový shake, dvě láhve speciálního proteinového nápoje (recovery drink) a goji (kustovnice)

 

Před večeří:

 

Veganský proteinový nápoj

 

Večeře:

 

Bílá rýže nebo těstoviny, salát s listovou zeleninou, zelenina – včetně brokolice, špenátu, mrkve a řepou.

Po večeři:

Ovoce a veganský proteinový nápoj těsně před spaním.

Zpět na Výživa